18 Temmuz 2012 14:55

Irak’ın hamlesi Ortadoğu’daki saflaşmanın sonucu

IRAK, geçtiğimiz gün Türkiye’yi Irak’ın hava sahasının ve sınırlarının ihlali konusunda uyardıklarını açıkladı ve bir süreliğine hava sahasını kapattı. Bağdat Yönetiminin bu adımı, Türkiye’nin, Federal Kürdistan Bölgesi ile yaptığı petrol anlaşmasından sonra atması ise dikkat çekti.Türk

Irak’ın hamlesi Ortadoğu’daki saflaşmanın sonucu

Paylaş

IRAK, geçtiğimiz gün Türkiye’yi Irak’ın hava sahasının ve sınırlarının ihlali konusunda uyardıklarını açıkladı ve bir süreliğine hava sahasını kapattı. Bağdat Yönetiminin bu adımı, Türkiye’nin, Federal Kürdistan Bölgesi ile yaptığı petrol anlaşmasından sonra atması ise dikkat çekti.

Türkiye ile Irak arasındaki son gelişmeyi değerlendiren Gazetemiz Yazarı Fehim Işık, Arap Baharı başladıktan sonra Ortadoğu üzerinde safların netleştiğini hatırlattı.

IRAK’TAN SURİYE’YE DOLAYLI DESTEK

Bir tarafta Irak, İran, Suriye’nin yanı sıra Rusya ve Çin’in olduğunu diğer yanda ABD, AB, Federal Kürdistan Bölgesi ve Türkiye’nin yer aldığını belirten Işık, Irak’ın hava sahasını bir süreliğine kapatmasını, Ankara- Bağdat arasındaki krizin derinleşmesi olarak değerlendirdi.

Işık şunları söyledi: “Türkiye’nin, Federal Kürdistan Bölgesi ile yaptığı petrol anlaşmasından sonra Bağdat Yönetimi, bölgesel yönetimin genel bütçeden aldığı payı yüzde 17’den yüzde 7’ye düşürmek için bir hamle yaptı. Bu sebeple Türkiye ile Irak arasında yaşananlar, genel saflaşmalardan bağımsız değil. Irak’ın bu hamlesi, Suriye’ye dolaylı olarak verilmiş bir destektir.” (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

SUK’dan BM’ye müdahale çağrısı

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa