18 Temmuz 2012 10:54

SUK’dan BM’ye müdahale çağrısı

Suriye’de Esad Yönetimine karşı muhalefet yürüten Suriye Ulusal Konseyi (SUK) üyeleri New York’da yaptıkları basın açıklamasında “Annan Planı sonuca ulaşamamıştır, acilen 7. madde yürürlüğe girmelidir” çağrısında bulundu.New York’a, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerini

SUK’dan BM’ye müdahale çağrısı
Paylaş

Suriye’de Esad Yönetimine karşı muhalefet yürüten Suriye Ulusal Konseyi (SUK) üyeleri New York’da yaptıkları basın açıklamasında “Annan Planı sonuca ulaşamamıştır, acilen 7. madde yürürlüğe girmelidir” çağrısında bulundu.

New York’a, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerini Suriye hakkında bilgilendirmek için geldiklerini söyleyen SUK üyeleri, özellikle Rusya temsilcisine, Esad rejiminin kendi halkına uyguladığı şiddeti anlattıklarını söyledi.

‘YARDIMLAR YETERLİ DEĞİL’

Heyet, şiddetin son iki haftada azalacağı yerde had safhaya ulaştığını, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de demokratik geçişi desteklediğini, ama yapılanların yeterli olmadığını öne sürdü.

Açıklamada, “Esad rejimi ölümcül tavrını, Annan Planı’na rağmen devam ettiriyor, biz kesinlikle artık 7. maddenin uygulanmasına geçilmesi taraftarıyız. Özel temsilci Annan’ın çabalarını takdirle karşılıyoruz, ancak bu plan Esad’ı durdurmaktan uzak kaldı” dedi.

Ulusal Konsey Üyesi George J. Netto bir soru üzerine, “Eğer 7. madde de veto edilirse biz başka çözüm yollarına yönelmek zorunda kalırız. Bu da uluslararası camia dahil herkes için daha ağır bir yük getirecektir” dedi.

7. MADDE NE GETİRİYOR?

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 7. maddesi, Şam Yönetimine karşı BM ülkelerinin silahlı güçlerine ‘müdahale hakkı’ tanıyor.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Muhaliflere yapılan yardımların da konuşulduğu toplantıda SUK üyeleri, Türkiye’ye teşekkür etmeyi ihmal etmedi. (DIŞ HABERLER)


WSJ’DEN ABD’YE ELEŞTİRİ

Suriye’de yaşanan çatışmalar, yabancı basında da haber ve yorum olmaya devam ediyor.

Wall Street Journal (WSJ), Obama Yönetiminin Suriye konusundaki “hareketsizliği”ni eleştirirken ABD’nin, kara kuvveti gönderme dışında bol seçeneği olduğunu savundu. Gazete altıncı filonun Suriye sahiline gönderilmesini ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerektiğini yazdı. Aynı gazete daha önce Türkiye ile Suriye arasında yaşanan uçak krizinde Türkiye’nin tezlerini eleştirmiş ve Başbakan Erdoğan’ın hedefi olmuştu. Erdoğan gazete için “namert” ifadesini kullanmıştı.

MÜDAHALE İSTEDİ

Suriye’deki yaşanan çatışmalar için WSJ, “ABD, müdahale etmedi ve bütün bunlar oldu” derken, ABD’nin hareketsizliğinin “hızlı yükselen bir maliyeti” olduğunu savundu.

WSJ haberinde şunları söyledi: “ABD’nin, kara kuvveti göndermek dışında bol seçeneği var. Türkiye sınırındaki askeri tatbikatlarla birlikte altıncı filo, Suriye sahiline gönderilebilir. Bir müdahaleye hazırlık gösterisi Suriye’nin subaylarını, tek başlarına Esad sorununu çözmeye itebilir. Uçuşa yasak bölge, rejimin, sivillere saldırmak için kullanılan helikopterlerinin inişlerini sağlar.”

TİMES: KARANLIK GÜÇLER VAR

Times gazetesi ise “Suriyeli isyancılar gizli gündemleri olan karanlık şahsiyetlerce finanse ediliyor”başlıklı bir haber yayınladı. Gazete silahlı bir direnişçinin, “Ne için savaştığımızı biliyoruz ama kimin için savaştığımızı bilmiyoruz” sözlerine dikkat çekti ve “Türkiye’deki aracıların, silah ve para transferinin arkasındaki asıl isimlerin paravanı olduğunu” vurguladı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Baskı ve şiddetle çözemezsiniz

SONRAKİ HABER

Irak’ın hamlesi Ortadoğu’daki saflaşmanın sonucu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...