03 Ağustos 2017 22:35

Bakanlık Nakşibendi tarikatının kolu ile protokol imzaladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Nakşibendi tarikatının Ankara kolu olarak bilinen Muradiye Kültür Vakfı ile 'çocuk evleri protokolü' imzaladı.

Bakanlık Nakşibendi tarikatının kolu ile protokol imzaladı

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığının Ensar Vakfı ile imzaladığı ve 1000 adet kursunu müfredatı da vakıfça belirlenmek üzere Ensar Vakfına teslim eden protokole tepkiler sürerken bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da Nakşibendi tarikatının Ankara kolu olarak bilinen Muradiye Kültür Vakfı ile imzaladığı protokol kapsamında Ankara’da 31 çocuk evi açıldığı ortaya çıktı.

Apartman dairesi şeklindeki bu evlerde 5 ya da 6 çocuğun kaldığı ve çocukların bakımı için ise 3 personelin görevlendirildiği, protokol kapsamında vakfın önümüzdeki günlerde 3 çocuk evi daha açacağı öğrenildi. Evlerdeki çocuklar, umre gezisi, iftar programları, Kutlu Doğum Haftası adı altında denetlenemeyen etkinliklere katılıyor.

EVLERDE, HAKKINDA KORUMA KARARI BULUNAN ÇOCUKLAR KALACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Muradiye Kültür Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolünün detayları, hakkında koruma kararı bulunan çocukların tarikatlara nasıl teslim edildiğini gözler önüne serdi. Tarikat ile yapılan protokolün amacı “korunmaya muhtaç çocukların barınması ve topluma kazandırılması” şeklinde açıklandı.

Protokolle “çocuk evi” altında kurulan, tarikat evlerinin masraflarının ve personelin maaşının bakanlık bütçesinden karşılanması garantisi verildi.

Vakıf ise mevzuat nedeniyle karşılanamayan ihtiyaçlar ile mevzuatta belirlenen miktarlar dışındaki masrafları karşılamayı taahhüt etti. Ayrıca çocuklara “koruyucu aile” olabilecek gönüllü aile bulma çalışmaları ile 18 yaşını doldurmalarının ardından ev kurmalarına yardımcı olmayı da vakıf üstlendi.

PROTOKOLÜN SÜRESİ 10 YIL

Bakanlık ile Muradiye Vakfı arasında 2013 yılına dayanan protokolün geçerlilik süresi ise 10 yıl olarak belirlendi. 2023 yılına kadar Muradiye Vakfı’nın ihmal ve istismar mağduru çocuklar için “çocuk evi” kurmasının önünü açan protokolün süresinin bitimine 6 ay kala yazılı olarak uzatılmayacağı, bildirilmemesi halinde ise 10 yıl daha protokolün devamı kararlaştırıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

91 yaşındaki ünlü aktör Robert Hardy hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa