İzmir'de kadınlardan 'Kıyafetime Karışma' eylemi 

İzmir'de kadınlardan 'Kıyafetime Karışma' eylemi 

Kadınların kıyafetleri gerekçesiyle tacize ve fiziksel saldırıya uğramaları, İzmir'de 'Kıyafetime Karışma' eylemiyle protesto edildi.

Kadınların, giydikleri kıyafetler bahanesiyle tacize ve fiziksel saldırıya mağruz kalması, İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen İzmirli kadınların 'Kıyafetime Karışma' eylemi ile protesto edildi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'nın da destek verdiği eylemde, "Kıyafetime, şortuma, baş örtüme karışma", "Ne istersek giyeriz, her yerde gezeriz", "Erkek adalet değil, gerçek adalet" sloganları atıldı. Eylemde, İstanbul'daki Maçka Parkı'nda bir güvenlik görevlisinin saldırısına maruz kalan Çağla Köse, şort giydiği için tekmeli saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi ve bir toplu taşıma aracında kıyafetinden ötürü saldırıya uğrayan Melisa Sağlam'a destek mesajları verildi.

Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Funda Özdemir, "Ayşegül Terzi, Ebru Tireli, Melisa Sağlam, Canan Kaymakçı, bunların her biri ve daha nice kadın kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğradı. Toplumun yarısını oluşturan biz kadınlar bugün 'artık yeter' diyoruz. Ne zaman ne giyeceğimize, nereye gideceğimize biz karar veririz. Kıyafetimize karışmayın, pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın" dedi. 

'HAYATIN İÇİNDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Kadınlara dayatılan kıyafet ve kahkaha atma yasaklarının kendilerine darp ve cinayet olarak geri döndüğünü söyleyen Özdemir, "Erkeklerin öne sürdükleri 'tahrik olma' bahanesinin de sonu yok ve mesele bu değil. Asıl mesele, kadınların bir et parçası olmamasıdır. Nasıl ki atılan ilk tekmede olduğu gibi, sözlü ve fiziki saldırıya uğrayan kadınları yalnız bırakmadıysak, seslerine ses olduysak, bugün de burada direnişimizi sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. İnadına istediğimiz gibi giyinmeye, bu konuyu direniş alanına çevirmeye kararlıyız. Hayatın içindeyiz ve olmaya da devam edeceğiz" diye konuştu. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER İzmir