Kadınlar, 'müftülere nikah yetkisi'ni protesto etti

Kadınlar, 'müftülere nikah yetkisi'ni protesto etti

Eskişehir Kadın Platformu, müftülere nikah yetkisi veren tasarıyı, çocuk istismarına teşvik ettiği gerekçesiyle protesto etti.

Eskişehir Kadın Platformu üyeleri, Hoşnudiye Mahallesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'nde bulunan Odunpazarı İlçe Müftülüğü önünde müftülere nikah kıyma yetkisi verilmek istenmesini protesto etti. Kadınlar adına basın açıklamasını Yağmur Keçeli okudu.

'LAİK YAŞAMA SALDIRI'

Keçeli, Türkiye Büyük Milet Meclisi'ne sunulan bir tasarıyla evlendirme yetkisi olanlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin de eklenmesinin planlandığını belirterek "Tasarı, kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı olduğu kadar çocuk istismarını da teşvik ediyor. Bu yasa tasarısı öncelikle Medeni Kanun ile düzenlenmiş alanların, dini bakış açısı ile yeniden şekillendirilmeye çalışılmasına, kadınlar ile çocukların kanun tarafından korunan haklarının gasp edilmesine ve laik yaşama açık bir saldırı niteliğindedir. Bu düzenleme, resmi nikah kıymak değil, çocuklarımıza kıymak demektir." dedi.

'ÇOCUK İSTİSMARINI TEŞVİK EDİYOR'

Meclise sunulan tasarıya göre, sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların bildiriminin nüfus memurlarına sözlü olarak yapılabileceğini vurgulayan Keçeli, "Böylece kız çocuklarının istismardan kaynaklanan hamileliklerinin ve yaptıkları doğumlarını bildirilmesi zorunluluğu ortadan kaldırılmış olacak, yaşanan istismarların kayıt altına alınması zorlaşacak, kız çocuğunu hamile bırakan istismarcının tespiti ile bu kişilerin yargılanmasının önü kapatılmış olacaktır. Biz kadınlar daha önce çocuk istismarcısına örtülü af getiren yasa teklifini nasıl engellediysek haklarımıza saldıran, çocuk evliliklerinin ve istismarın önünü açan bu teklifin yasalaşmasına da asla izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası kadınlar, ellerindeki dövizleri müftülük binasının pencerelerine ve giriş kapısı önüne bıraktı. (Eskişehir/DHA)

www.evrensel.net