Telafer’de IŞİD’e karşı operasyon 

Telafer’de IŞİD’e karşı operasyon 

Haşti Şabi, Irak’ın Musul kentine bağlı Telafer’in çevresindeki köyleri IŞİD’den kurtarmak için operasyon başlatıldığını duyurdu.

Sputnik’in haberine göre, İran destekli Şii milis grubu Haşdi Şabi, Telafer’in çevresindeki köyleri IŞİD’den kurtarmak için operasyon başlatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada Telafer’in güneydoğusunda yer alan 17 köyün örgütten kurtarıldığı belirtildi. Irak Federal Kürdistan Bölge Yönetimi’ndeki yerel basına konuşan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver de operasyonu doğruladı ve birkaç köyün geri alındığını kaydetti. Telafer’i kurtarma operasyonunun Musul operasyonuna göre daha kolay olacağını kaydeden Yaver, kentteki IŞİD’lilerin lojistik hattı bulunmadığına dikkat çekti.

Telafer’de yaklaşık bin IŞİD militanının kaldığı iddia edilirken, kurtarma operasyonuna yaklaşık 40 bin güvenlik görevlisinin katılacağı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise siyasi tansiyondaki yükselişin krize barışçıl bir çözüm bulunmasını zorlaştırdığını belirtti. Muhalefet seçimleri boykot etmiş ve ülkenin farklı yerlerinde düzenlenen protesto eylemlerinde en az 10 kişi hayatını kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Telafer