03 Ağustos 2017 17:17

‘Türkiye ile ilişkiler sürmeli’

AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker Türkiye ile AB arasında yürütülen üyelik müzakerelerinin bitirilmesinden yana olmadığını söyledi.

‘Türkiye ile ilişkiler sürmeli’

Paylaş

Alman kamu kanalı ARD’ye gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı Juncker, “Türkiye ile AB arasındaki üyelik görüşmelerinin dürüstçe bitirilmesi gerekmez mi?” sorusuna “Ben öyle düşünmüyorum” dedi.

İLİŞKİLER SÜRMELİ, ÜYELİK BUGÜNÜN KONUSU DEĞİL

“Türkiye’nin adım adım, bazen de büyük adımlarla AB’den uzaklaştığını düşünüyorum” diyen AB Komisyon Başkanı, “Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da birden çok kez ifade ettim. Ancak ben AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerin, üyelik konusunu ön plana çıkartmadan, sürdürülmesinden yanayım. Üyelik bu günlerin konusu değil”ifadelerini kullandı. Juncker, “AB Türkiye’ye değil Türkiye AB’ye katılacak” ifadesiyle eleştirisini dile getirdi. Jean Claude Juncker, gümrük birliğinin genişletilmesi konusunda ise ikilemde olduğunu söyledi. “Bu konuda ben kendi kendimle konuşuyorum. Gerçi biz gümrük birliğinin genişletilmesini tavsiye ettik, ancak son 18 ayda Türkiye’de objektif haber yapan gazetecilerin özgürlüğüne yönelik çok şeyler oldu. Bu nedenle, bizim bu konuda kısıtlamalara gitmeden, burada bunu yapmamız gerektiğini söyleyemem. Türkiye ile bu konuda tartışma halindeyiz” diye konuştu. AB’nin Türkiye’nin üyeliğe hazırlanmasına yönelik öngörülen mali yardımlar konusunda titiz davrandığını kaydeden Juncker, basında AB’nin Türkiye’ye büyük paralar aktardığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

MÜZAKARE RAPORU 

Avrupa Parlamentosu, 6 Temmuz’da Türkiye ile devam eden AB üyelik müzakerelerinin koşullu olarak askıya alınmasını öneren raporu 64’e karşı 477 oyla kabul etmişti.  Söz konusu raporda, 16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerinin derhal ve resmen askıya alınması için AB ülkeleri ve Avrupa Komisyonu’na çağrı da yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'Tobruk’tan İtalya gemilerini vurma talimatı' iddiası

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa