'Tobruk’tan İtalya gemilerini  vurma talimatı' iddiası

'Tobruk’tan İtalya gemilerini vurma talimatı' iddiası

Ülkenin doğu komutanı Halife Hafter’in, Libya sularına girecek İtalya donanmasına ait gemilerin vurulması talimatı verdiği öne sürüldü.  

İtalya’nın, ülkesine mülteci göçünü engellemek için Libya karasularına asker ile hava ve deniz unsurları gönderme kararı, Tobruk yönetimini kızdırdı. Ülkenin doğu komutanı Halife Hafter’in, Libya sularına girecek İtalya donanmasına ait gemilerin vurulması talimatı verdiği öne sürüldü.  

İtalya, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan anlaşmanın ardından mülteci göçünün Libya-İtalya rotasında artış göstermesi üzerine  yeni adımlar atmıştı.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Trablus’taki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Sarac’ın kendilerinden, insan kaçakçılarıyla mücadele kapsamında deniz gücü desteği istediğini açıklamıştı. Geçen hafta toplanan Bakanlar Kurulu da, UMH’ye bağlı Libya Sahil Güvenliği’ne destek amacıyla bu ülkeye asker gönderme kararı almıştı. İtalya parlamentosundan da buna onay vermesi üzerine Comandante Borsini adlı ilk savaş gemisi dün Trablus deniz üssüne ulaştı.

‘BU SADECE BİR PROPAGANDA’ 

Ancak Al Arabiya kanalı, ülkenin doğusunu kontrol altında tutan Tobruk yönetiminin desteklediği komutan Halife Hafter’in, Tobruk, Bingazi, Ra’s Lanuf ve Trablus’taki deniz üslerine, ülkenin karasularına kendisinin izni olmadan giren tüm gemilerin vurulması emrini verdiğine ilişkin bir haber yayınladı. Hafter’a bağlı güçlerin yaptığı belirtilen yazılı açıklamada, ticari gemilerin bunun dışında tutulduğu da belirtildi. AGI haber ajansına açıklama yapan İtalya hükümet kaynakları ise, bu haberin “asılsız” ve “güvenilmez” olduğunu belirtti. Al Arabiya’nın haberinin, sadece bir propaganda olduğunu söyleyen kaynaklar, Hafter’e atfedilen bu açıklamaların, somut bir tehlike oluşturmadığını kaydetti.

Kaynaklar ayrıca, BM tarafından tanınan Trablus yönetiminin isteği üzerine orada görev almakta olduklarını da ekledi.  

Tobruk yönetiminden daha önce yapılan bir açıklamada, göçle mücadele bahanesiyle ülkelerinin egemenliğinin tehdit edilmekte olduğu iddia edilmişti. Roma yönetimi ise, Libya kıyılarına gönderecekleri gemilerin, ülkenin egemenliğini ihlal olmadığını savunuyor.

NE OLMUŞTU?

Libya’da 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle bir yönetim kaosu yaşanmaya başlamıştı. Ülkede, Muhammed Süveyhli’nin başkanlığını yürüttüğü Devlet Yüksek Konseyi, Trablus’ta Fayiz el-Sarac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve başkanlığını Akile Salih’in üstlendiği Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi olmak üzere 3 başlı yönetim ortaya çıkmıştı. 

İTALYA DONANMASI’NA AİT 5 GEMİ

Öte yandan İtalyan hükümet kaynakları, Libya’ya yönelik bu askeri misyonlarının, Orta Akdeniz’de 2015’ten beri koordine ettikleri ve 160 bin metrekareyi kapsayan “Güvenli Deniz (Mare Sicuro)” operasyonuna ek olacağını belirtmişti. Görev yapacak asker sayısının 700 civarında olacağı bildirilen bu misyonda, İtalya Donanması’na ait 5 gemi, 5 uçak ve helikopter ile 2 denizaltı ve çok sayıda İnsansız Hava Aracı’nın (İHA-drone) kullanılacağı da kaydedilmişti. Yıl başından bu yana 94 bin 802 göçmen İtalya’ya ulaşırken, 2 bin 200’den fazla göçmenin “umut yolculuğu” ise ölümle sonuçlandı. (DIŞ HABERLER)


‘İTALYA’NIN DAVRANIŞ KODEKSİ HUKUKA AYKIRI’

Alman Meclisi Bilim Dairesi, İtalya’nın sığınmacıların kurtarılmasında görev yapanlara yönelik hazırladığı davranış kodeksini uluslararası hukuka aykırı buldu.

DW’nin haberine göre, Alman Meclisi Bilim Dairesi, İtalya’nın sığınmacıların kurtarılmasında görev yapanlara yönelik hazırladığı davranış kodeksinin uluslararası hukuka aykırı buldu. Federal Meclis Bilim Dairesi’nin hazırladığı bilirkişi raporu, Neue Osnabrücker Zeitung’da yer aldı. Gazetenin haberine göre bilirkişi raporunu hazırlayan uzmanlar, AB’nin insanların kurtarılması ve yardıma ihtiyacı olanların sivil gemilerle limanlara taşınması konusundaki uluslararası sorumlulukları hatırlatıldı.Raporda İtalya’nın yardım kuruluşlarının sığınmacıların kurtarılması çalışmalarını engellemesinin uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi. Bilim Dairesi, uluslararası anlaşmaların sığınmacıların artık küçük gemilerden konteyner ya da yük gemileri gibi büyük gemilere bindirilmeme planlarıyla çeliştiği belirtildi.  İtalya’nın hazırladığı davranış kuralları rehberi sivil toplum kuruluşlarının kurtardığı sivillerin küçük gemilerden büyüklerine bindirilerek nakledilmelerine yasak getiriyor.

BAZI KURULUŞLAR KODEKSİ İMZALAMADI

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ve Jugend Rettet gibi kuruluşlar, İtalya hükümetinin Akdeniz’deki sığınmacıların kurtarılmasında görev yapan sivil toplum kuruluşları için hazırladığı davranış kuralları rehberini imzalamamıştı. Akdeniz’deki sığınmacıların yüzde 40’ından fazlası sivil toplum kuruluşları tarafından kurtarılıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tobruk