Hrant Dink davasında 4 sanık için tahliye kararı!

Hrant Dink davasında 4 sanık için tahliye kararı!

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali davasında mahkeme, savcının 4 sanık için tahliye talebini kabul etti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin aralarında Emniyet, İstihbarat görevlileri ve Jandarma’nın da yargılandığı davada, dönemin Samsun Jandarma görevlileri Murat Bayrak,Yüksel Avan, Atilla Güçlüoğlu ve Birol Ustaoğlu tahliye edildi. 

Çağlayan'daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Dink cinayeti davasının dünkü duruşmasında, dönemin Samsun jandarma ve emniyet görevlilerinin savunmalarının tamamlanmasının ardından avukatlarının beyanları alındı. Duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya, beyanların ardından Samsun Jandarma görevlileri Birol Ustaoğlu, Atilla Güçlüoğlu, Murat Bayrak ve Yüksel Avan'ın tahliye edilmesini talep etti. Ardından tutuklu sanıkların tümü tahliye taleplerini yineledi.

‘DAVANIN AYDINLATILMASINA KATKIDA BULUNMAK İÇİN'

Tutulu yargılanan Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, Samast'ın görüntülerine ilişkin yaptığı haberin yüzlerce haberden biri olduğunu belirtti. Gün, haberinin amacının 'bir gazeteci olarak bu kadar vahim bir konunun aydınlatılmasına katkıda bulunmak' olduğunu söyledi. Gün, davaya konu görüntülerin A Haber kanalında yayınlandıktan sonra savcılığın bu görüntünün dosyada olmadığını belirttiğini ifade ederek, “Bu görüntünün kaybolduğu 10 yıldır biliniyor. İddia makamımın bilmemesi mümkün değildir. Ekrem Dumanlı veya herhangi bir insan bana bu görüntüyü getirse yine yayınlarım. Usame bin Laden tarafından gelse yine yayınlarım. FETÖ çekip yollasa ben yine yayınlarım” dedi.

'GÜVERCİN TEDİRGİNLİĞİ YAŞADIM'

İyi bir gazeteci olduğu için yargılandığını savunan Gün, “İddianamede avukat Halil İbrahim Koca ile yoğun irtibatım olduğu söyleniyor. O da duruşmalara giren bir avukattı. Aynı zamanda Rıza Sarraf'ın da avukatı. TEM şubede 28 gün güvercin tedirginliği yaşadım. Bir dönem cinayetlerin araçsallaştırıldığı gibi bizim mesleğimiz de araçsallaştırılıyor. O haberi yaptıktan bir daha bu dosyaya bakmadım. Ben bir gün boyunca Hülya Avşar'ın görüntüsünün peşinde koştuğumu hatırlıyorum. Mesleğime dönmek istiyorum. 10 yıl önce çalıştığım gazetenin yöneticileri hala görevde. MİT'in özel kalem müdürü Zaman gazetesinde çalışmış” diye konuştu.

DAVA EKİME ERTELENDİ

Talepleri değerlendiren heyet, savcı Yeşilkaya'nın tahliyesini talep ettiği 4 jandarma görevlisinin tahliyesine karar verdi. Heyet, tahliye gerekçelerinde, sanıkların hakkındaki suçun değişme ihtimali, Samast'ın bu sanıklarla ilgili beyanlarının çelişkili olması ve bunun haricinde delil bulunmamasını gösterdi. Sanıkların Samsun TEM şubedeki Samast'ın görüntüsünü talimatla çekmiş olduklarını ifade ederek, haklarında objektif delil olmaması, savunmalarındaki tutarlılığı ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından soruşturmalarından geçtiklerini ve halen görevde olmalarını gösterdi. Heyet, aynı zamanda bu kişilerin kurumlarından gelen yazılarda FETÖ ile iltisaklı olmadıklarının belirtildiğini kaydetti. Duruşma ise 2-3-5-6 Ekim'e ertelendi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ağustos 2017 17:05
www.evrensel.net
ETİKETLER Hrant Dink