03 Ağustos 2017 13:36

Cumhuriyet'in tahliye edilen avukatları ‘Adalet Nöbeti'nde

Cumhuriyet gazetesi avukatları için başlatılan 'Adalet Nöbeti'ne gazetenin geçtiğimiz hafta tahliye edilen avukat ve çalışanları katıldı.

Cumhuriyet'in tahliye edilen avukatları ‘Adalet Nöbeti'nde

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Cumhuriyet gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet gazetesi avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör’ün serbest bırakılması için avukatlar tarafından başlatılan ‘Adalet Nöbeti’ne, geçtiğimiz hafta tahliye edilen Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay ve Musa Kart da katıldı. Nöbetin ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Avukat Bülent Utku, “Bu adalet nöbetinin haksızlığa hukuksuzluğa uğrayan herkes için olduğunun bilincindeyiz. Meslektaşımız Akın Atalay'ın alnı ak, başı diktir. Akın'ı özlüyoruz, istiyoruz ve alacağız” dedi.  

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Themis heykeli önünde toplanan avukatların 18 haftadır sürdürdükleri ‘Adalet Nöbeti’ne Cumhuriyet gazetesinin tahliye olan avukatları Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör ile çizer Musa Kart ve Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay da katıldı. Yakalarına halen tutuklu bulunan Akın Atalay'ın fotoğrafını yapıştıran avukatlar, yine Atalay’ın fotoğrafının bulunduğu, üzerinde “Savunmaya özgürlük” yazan dövizleri ve “Herkes için adalet” pankartı açtı. Nöbete katılan çok sayıda avukata CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da eşlik etti.

‘KALBİMİZ SİLİVRİ’DE KALDI’

Geçtiğimiz hafta serbest bırakılan Cumhuriyet gazetesi avukatlarından Bülent Utku adliye önünde yapılan basın açıklamasında söz alarak, “Tutuklanmamızdan 9 ay sonra nihayet sizlerin dostların arasındayız. Ancak kalbimiz Silivri'de kaldı. Akın Atalay'a, Murat Sabuncu'ya, Kadri Gürsel'e, Ahmet Şık'a, Emre İper'e ilk adalet nöbetimizden selam olsun” dedi.

‘KOĞUŞLARIMIZ DAYANIŞMA DUYGULARIYLA SEL OLDU’

Cezaevindeyken nöbeti gazetelerden takip ettiklerini belirten Utku, “Cuma günleri Silivri Cezaevi'nde önemli saydığımız günlerden biriydi. Perşembe günleri tuttuğunuz Adalet Nöbeti'nin haberlerini cuma günü gazetelerden okuyabiliyorduk. Adalet Nöbeti'nde bir meslektaşımızın burnu, bir meslektaşımızın ayağı kırılmış, gözaltına alınanlar tartaklananlar olmuştu. Cuma gününü bekleyişimizin bir yanı böyle bir endişe iken, bir yanı nöbete katılanların fotoğraflarına tek tek ve birkaç kez bakmanın hazzıydı. Cuma sabahı gazetelerden adalet nöbetine katılan stajyerlerden hukuk çınarlarına kadar tüm meslektaşlarımızın fotoğraflarına bakmanın yarattığı duyguyu tahmin edemezsiniz. Koğuşlarımız korunmuş olmanın, sahip çıkılmanın desteklenme ve dayanışma duygusunun dik durmanın mücadele etme duyguları ile sel oldu” diye konuştu.

‘AKIN’I ALACAĞIZ’

Utku şöyle devam etti: “Adalet Nöbetini düşünen, yaratan, büyüten, tarihe not eden tüm meslektaşlarımızı 2 adalet nöbetçisi olarak selamlıyoruz. Bu adalet nöbetinin haksızlığa hukuksuzluğa uğrayan herkes için olduğunun bilincindeyiz. Meslektaşımız Akın Atalay'ın alnı ak, başı diktir. Akın'ı özlüyoruz, istiyoruz ve alacağız.”

‘DAYANIŞMANIZ BİZİ MOTİVE EDEN BİR DURUŞTU’

Gazetenin avukatlarından Mustafa Kemal Güngör, “Adalet Nöbeti’nin ilk haftasında yaşanan polis müdahalesi sonrasında darp edilen avukatların görüntülerini televizyonda izlediklerini ve çok üzüldüklerini belirterek başladı konuşmasına. Güngör, “Akın'la beraber izliyorduk. Bir yandan çok üzüldük, ağladık. Bir yandan da çok duygulandık, sevindik. Sizlerin dayanışmasını görmek bizim için müthiş bir şeydi. Bizi çok motive eden bir duruştu bu. Cuma günleri gazeteleri iple çekiyorduk. Arkadaşlarımız adalet nöbetinde nasıl toplandılar, kimler var? Hepinizi tek tek görmek bizim için çok büyük mutluluktu” dedi.

‘CUMHURİYET GERÇEKLERİ YAZDIĞI İÇİN İKTİDARIN HEDEFİ OLDU’

Cezaevinde kalan arkadaşlarını da en yakın zamanda almayı umduklarını söyleyen Güngör şöyle devam etti: “Çıktık, buruk bir sevinçle. Arkadaşlarımızın bir bölümü içeride kaldı. Ama en yakın zamanda umarım ilk duruşmada onları da alacağımıza inanıyoruz. Avukat görüşündeki sınır kaldırıldı gittik hemen ziyaret ettik onları. Hatta gardiyanlar 'Tahliyeciler gelmiş' diye bize muhabbet gösterdiler. Cumhuriyet gazetesi gerçekleri yazdığı için, eleştirdiği için iktidarın tasarruflarını bir saldırıya uğradı. Aslında bu bizim şahsımızda Cumhuriyet'e, Cumhuriyet'in şahsında tüm basına, tüm muhalif kesimlere yönelik bir saldırıydı. Fakat bu dayanışma, bu birliktelik, bu mücadele hep birlikte devam ettiği müddetçe kesinlikle zafer bizim olacak. İçeride kalan bütün arkadaşlarımıza selam olsun.”

‘ADALET TALEBİ ERTELENEMEZ’

Çizer Musa Kart da adalet nöbetçilerine teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasını, “Bizlere yaşatılan haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı ilk günden itibaren güçlü bir dayanışma sergilediniz. Gerçek hukukçuların kararlı duruşunu içeride duygulanarak izledik. Adalet talebi ertelenemez. İçerideki arkadaşlarımız ve ülkemiz için hemen adalet istiyoruz” diye sürdürdü.

‘YILBAŞINA KADAR BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZI ALACAĞIZ’

Cumhuriyet gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ise şöyle konuştu: “Hiç yalnız bırakmadınız bizi. Hatta bir ara bu kadar avukatla bizi çıkarabilecekler mi hissine kapıldım. Umuyorum ki yıl başına kadar bütün arkadaşlarımızı almış olacağız içeriden. Buna yürekten ve gönülden inanıyorum. Verdiğiniz destek için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Adalet nöbeti katılımcıları adliye önünde yapılan açıklamanın ardından HDP'nin Yoğurtçu Parkı'nda devam eden 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni ziyaret etti.

ÖNCEKİ HABER

Akıncı Üssü davasında üçüncü gün

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz Belediyesinde TİS imzalandı, haftalık çalışma 40 saate indi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa