03 Ağustos 2017 12:17

İZDENİZ grevi sona erdi

İzmir'de deniz ulaşımını sağlayan İZDENİZ A.Ş.'de 12 Temmuz'dan beri devam eden grev anlaşmayla sonuçlandı.

İZDENİZ grevi sona erdi

Paylaş

İzmir’de deniz ulaşımını sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZDENİZ AŞ.’de 12 Temmuz’da başlayan grev anlaşmayla sonuçlandı.

Türk-İş’e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası’nın (TDS) örgütlü olduğu işyerinde, 256 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde ücret zammındaki anlaşmazlık nedeniyle gidilen grev, ücretlere yapılan yüzde 12-15 arasındaki zammın işçiler tarafından çoğunlukla kabul edilmesi üzerine sona erdi.

TDS Başkanı Hasan Pekdemir dün akşam 22.30’da, Konak Vapur İskelesinde işçilerle bir toplantı gerçekleştirerek, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan son görüşmeyi aktardı.

Bilgilendirmenin ardından toplantıya katılan 188 işçiden 111’i zam oranının kabulü yönünde görüş bildirdi.

Karada çalışan işçiler için zam oranı yüzde 12 dolayında gerçekleşirken, deniz çalışanlarına ise yüzde 5 dolayında zam verilmiş oldu.

İZDENİZ yönetimi deniz çalışanları için kazanılmış bir hak olan ikinci sicilden doğan vergi affını ödeyeceğini belirterek yüzde sıfır zam, kara çalışanları için yüzde 9 zam önerisinde bulunmuştu. Sendika ise tüm çalışanlar için yüzde 15 oranında zam istemişti.     

Yine sosyal haklar noktasında da iyileştirmeler talep eden işçiler ve sendika, belediyenin diğer birimleri ile yaptığı TİS’lerin referans alınarak adalet çerçevesinde eşitlenmesini talep etmişti.

Karacıların sosyal haklarında da kısmi iyileştirmeler yapıldı.  

12 TEMMUZ'DAN BERİ SEFER YAPILMIYOR

Grev nedeniyle 12 Temmuz’dan bu yana körfezdeki vapur seferleri ve Üçkuyular-Bostanlı arabalı feribot seferleri yapılamıyordu. Halen 2-3 işçi gemilerin bakımını yaparken, seferlerin yarından itibaren başlaması bekleniyor.  

İŞÇİDEN TEPKİ: KARAMBOLE GETİRİLİP KABUL EDİLDİ

Sözleşme ile ilgili olarak görüştüğümüz bir işçi, karada çalışanların istediğini aldığını ancak, deniz çalışanlarına zaten yüzde 5’in daha önce teklif edilmiş olduğunu dile getirerek, “Daha önce kabul edilmemişti. Birdenbire karambole gelip kabul edildi. Gece vakti toplantı yapıldı, hızlı bir şekilde imza toplandı” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İzmir'de belediye işçileri işten atılanlar için iş bıraktı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa