Yangınla mücadele için kadrolu ve tam zamanlı işçi gerekli

Yangınla mücadele için kadrolu ve tam zamanlı işçi gerekli

Öz Orman-İş İzmir Şube Başkanı Hamiyet Boyacı, 'Orman işçisi tam zamanlı ve kadrolu çalışmalı' dedi.

Emine UYAR
İzmir

Ege’de geçtiğimiz haftalarda meydana gelen orman yangınlarına müdahalede yaşlanan en önemli sorunlardan birinin işçi sayısı olduğunu dile getiren Öz Orman-İş İzmir Şube Başkanı Hamiyet Boyacı, “Orman işçileri 5 ay 29 gün çalışıyor. Bu süreden sonra geliyorlar, tekrar işe en başından başlıyorlar. Bazı şeyleri unutmuş oluyorlar. Orman işçisi tam zamanlı ve kadrolu çalışmalı” dedi.

Bayındır’da 25 Temmuz’da başlayan yangın Ödemiş ve Manisa’nın Turgutlu ilçesine ulaşmış, geçtiğimiz perşembe kısmen kontrol altına alınabilmişti. Dört gün süren yangının ardından 750 hektarlık orman alanı yandı.

Bu yangından kısa bir süre önce de, Menderes-Gümüldür bölgesinde çıkan yangında ise 986 hektarlık bir alan yandı ve bu yangını söndürme çalışmaları sırasında motor arızası meydana gelen bir helikopter düştü.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nde örgütlü Öz Orman-İş İzmir Şube Başkanı Hamiyet Boyacı’ya yangınlara müdahale ile ilgili olarak karşılaşılan sorunları konuştuk.

Boyacı, örgütlü oldukları İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün İzmir ve Manisa’daki ormanlardan sorumlu olduğunu ve bu sahanın oldukça geniş olduğunu belirterek, bu bölgede çalışan 1450 işçiden 500’ünün mevsimlik olarak çalıştırıldığını belirtti. Boyacı, orman işçiliğinde mevsimlik çalıştırma sisteminin kaldırılarak kadrolu çalışmanın olması ve yeni eleman alınması gerektiğini söyledi

50 SAAT UYKUSUZ KALARAK MÜDAHALE EDİYORLAR

Eksik personel yüzünden yangına asıl müdahaleyi yapan yer ekiplerinin gerektiği gibi çalışamadığını ifade eden Boyacı, işçilerin 50 saat uykusuz kalarak müdahale etmeye çalıştığını dile getirdi.

Yangın işçiliğinin eğitim isteyen bir meslek olduğunu ve işçilerin bölgeyi tanımalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Boyacı, “Çalışacak kişi o bölgenin insanı olmalı. Dışarıdan takviye işçi geliyor ama gelen kişi coğrafyayı tanımadığı için ne yöne gideceğini bilmiyor” dedi. Boyacı, ormanda kesinlikle 12 ay çalışılması gerektiğini dile getirerek, “Bir ay izne ayrıldığınızda neyi nereye koyduğunuzu bilmiyorsunuz. Bizim işçilerimiz 5 ay 29 gün çalışıyor. Bu süreden sonra geliyorlar, tekrar işe en başından başlıyorlar. Bazı şeyleri unutmuş oluyorlar tabii ki. Orman işçisi tam zamanlı ve kadrolu çalışmalı” dedi. 

Orman işçisinin görevinin sadece yangın söndürme olmadığını dile getiren Boyacı, “Tohumlama, damgalama, yanan sahaların temizlenmesi, ağaçlandırma gibi çok sayıda iş yapılıyor” dedi.

Araç gereç sayısının yeterli olduğunu söyleyen Boyacı, asıl sorunun eleman eksikliği olduğunu, bin metrekareye 2 işçi düştüğünü, 5 kişi ile hareket etmesi gereken arazözlerin, 2-3 kişi ile çıkmak zorunda kaldığını belirtti. “Havadan su atmakla bu iş olmuyor. Sadece ıslatıyorsunuz, etrafını temizlemiyorsunuz. Asıl olarak yerdeki müdahaleler önemli. Tırmıkçımız, çapacımız yok mesela. Yangın soğutma çalışmalarında etrafını çevirmek için eleman olması gerekli. 50 saat uykusuz çalışa işçiler var. Yorgun eleman ne kadar başarılı olabilir” dedi.

ORMAN İŞÇİLERİNİN GÖRÜŞLERİ

Konu ile ilgili olarak görüşlerini sosyal medyadan paylaşan işçiler ise şu yorumlarda bulundu:  

* “Siyasetle işe alım siyaset korumasına neden olur. Burada korumadan yoksun üç beş işçinin sırtına tüm işler yüklenirse sonuç her zaman bu ve buna benzer tüm işlerde aksamaya ve gariban işçilere zulme dönüşür... Koruma altında olanın maaşı diğerlerinin işi artar.”

* “Yangın, bakım, dikim, üretim süreklilik arz eden bir durum. Siz işçi alımını mevsimlik yaptıktan sonra alsanız ne olur almazsanız ne olur. Alıyorsanız kadrolu alacaksınız ki iş aksamasın. Millet dün ne yediğini unutuyor 6 ay boşta kalan adam işe başlarken bocalıyor. Alışana kadar zaten sezon sonu geliyor ne anladık bu işten...”

* “Gözetleme kuleleri 24 saat günlük üç kişi olarak büyük miktarda işçiye ihtiyaç duymaktadır. Haberleşme merkezleri de ayrıca işçi istihdam etmektedir. Kalan işçinin yaşlanması da handikaplardan birisidir. Yine birçok işçinin araç şoförü olarak çalıştığı bir kısmının ikmal hizmetlerinde görevli olduğu bilinen gerçeklerdir... İmkanların çokluğu dahi idarede çekilen güçlüklerle birlikte öne geldiğinde onlardan faydalanmakta, gecikmeler oluşabilmektedir. Orman yangınlarında genç ve sayıları azalmayan işçi sayısı sahayı en az beş yıllık sürelerde bilen rotasyon gerçeğine karşı işletme şefi ve muhafaza memuru olması mutlaka sağlanmalıdır.”

YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİNE DAİR HENÜZ BİR AÇIKLAMA YOK

Görüştüğümüz İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler Şube Müdürü Tacettin Coşkun, yangınların uzun sürmesinin sebebini, olumsuz hava şartları, sıcaklığın fazla, nispi nemin düşük olması ve rüzgarın etkili olması olarak açıkladı. Yangınların çıkış sebepleri ile ilgili ise emniyet ve jandarmanın araştırma yaptığını belirtti. 
Menderes’te yanan ağaçların kesilerek, teraslama işlemlerine başlandığını belirten Coşkun, Aralık-Mart sonuna kadar yeni fidanların dikilmiş olacağını söyledi. 

www.evrensel.net