Almanya Türkiye krizi silah tacirlerini etkilemiyor

Almanya Türkiye krizi silah tacirlerini etkilemiyor

Almanya ile Türkiye arasındaki gerilimlerin 'ikili silah ticareti için büyük bir tehdit oluşturmadığı' değerlendirmeleri yapılıyor.

ABD’nin önde gelen savunma sanayi yayınlarından Defense News,  iki ülke yetkilileri ve sektör kaynaklarına dayanarak  “büyük siyasi ihtilafın  her iki ülkede büyük ölçüde iç tüketime yönelik olduğunu ve ikili silah ticareti üzerinde kalıcı bir gerginlik yaratmayacağını” öne sürdü.

İki NATO müttifekinin ilişkilerinin “onlarca yılın en kötü” döneminden geçtiğini belirten Defense News, iki ülkenin karşılıklı olarak yönelttiği eleştiriler ve birbirine karşı attığı adımlara dikkat çektikten sonra üst düzey bir Türk diplomatının “Bu geçici bir kriz” sözlerine dikkat çekti. İlişkilerin Almanya’da Eylül’de yapılacak seçimlerin ardından normale döneceğini sandıklarını söyleyen diplomat “Ne bizler ne de Almanlar, sorunu tırmandırmak istemiyor” dedi. 

'GERİLİM ALMAN BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI İLE ZİRVE YAPTI'

Defense News, iki ülke arasındaki gerilimlerin Alman Ekonomi Bakanlığı’nın Türkiye’ye gelecekte yapılacak tüm silah satışlarını gözden geçireceği açıklaması ile “zirve yaptığı” görüşünü dile getirdiği haberinde Alman hükümetine atfen 2016 yılında Almanya’nın Türkiye’ye 99 milyon dolar tutarında silah ihracatını onayladığının bunun 68.5 milyon dolarının da askeri havacılık bileşenlerinden oluştuğunu anlattı.

‘SİLAH AMBARGOSU TÜRKİYE’DEN ÇOK ALMAN ŞİRKETLERİNE ZARAR VERİR’

Bu yılın ilk iki buçuk ayında ise 25.9 milyon dolarlık ihracata onay verildiği, bunun çoğunun da bomba, torpido ve füzelere ilişkin ekipmandan oluştuğuna dikkat çeken Defense News’a göre, üst düzey bir Türk tedarik yetkilisi “bir silah ambargosu, Türkiye’den çok Alman şirketlerine zarar verir” uyarısını yaptı.

Alman Savunma Bakanlığı’nın ise tansiyonun azalacağını umduğu belirtilirken Defense News’a konuşan bir sözcü de, “Türkiye hem NATO müttefiki olarak hem de krize yatkın Ortadoğu’ya olan yakınlığı nedeniyle önemli bir stratejik ortak olmayı sürdürüyor. İkili ilişkilerin iyileştirilmesi her  iki tarafın yararına” dedi.

Aynı sözcünün “Alman hükümeti, en az altı şirketin Altay tank üretimine yarışmakla ilgilendiklerine ilişkin haberlerin farkındadır” ifadelerinin de yansıtıldığı haberde Wissenschaft und Politik adlı düşünce kuruluşunun savunma işbirliği uzmanı Marcel Dickow’un bir değerlendirmesi de aktarıldı.

Marcel Dickow, Berlin’deki yetkililerin Türkiye’deki durumu ve bunun silah anlaşmalarına nasıl etkileyebileceklerine daha yakından incelemeye başladıklarını belirti.

‘SİLAH TİCARETİ DURDURULURSA, NATO’DA BİR İLK OLUŞTURUR’

Buna karşın “doğrudan bir ihracat yasağının masada olmadığı belirtilirken “Ancak bu, insan hakları durumunun nasıl gelişeceğine bağlı olarak değişebilir” denildiği haberde Dickow'un “ikili savunma ticaretinin durdurulması halinde bunun NATO üyeleri arasında bir ilk oluşturacağı" değerlendirmesine işaret edildi.

Bu arada, Alman Rheinmetall Defence şirketinin Türkiye ile ilgili projelerine de değinildiği haberde “Almanya’nın Türkiye’ye yönelik silah ambargosu ilan etmesi halinde başka Batılı ve Batılı olmayan şirketlerin boşluğu doldurmak için atlayacağı” yorumlarına da yer verildi. (ANKA)
 

www.evrensel.net