Ermeni mezarlığının bulunduğu plaja şimdi de kepçe girdi

Ermeni mezarlığının bulunduğu plaja şimdi de kepçe girdi

Kayyım tarafından üzerine tuvalet dikilen tarihi höyük ve Ermeni mezarlığının bulunduğu plaja şimdi de kepçe girdi.

Van'ın Edremit Belediyesi’ne atanan kayyım, höyük ve Ermeni mezarlığı üzerine inşa ettiği tuvalet, kabin ve otoparkın bulunduğu Halk Plajı’nı bu sabah saatlerinden itibaren girişlere kapattı. Alana alınan kepçe ve kamyonlarla çalışma yürütüldü. 

Van’ın kayyım atanan Edremit Belediyesi’nin, tuvalet, otopark ve kabinlerini 1’inci Sit Alanı ilan edilen Ermeni Mezarlığı ve Dilkaya Höyüğü üzerinde kurduğu Halk Plajı, “temizlik ve ilaçlama yapılıyor” gerekçesiyle halka kapatıldı. Bir hafta önce açılışı yapılan plajın bulunduğu bölgeye kimseyi yaklaştırmayan belediye çalışanlarının iş makineleri ve kepçeler ile çalışma yürütmesi dikkat çekti.

Alanda incelemelerde bulunmak isteyen Van Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Vahit Yıldız, plajın girişinde engelleme ile karşılaştı. Belediye çalışanları Yıldız’ı, “Plajda temizlik, ilaçlama yapılıyor ve sahile dökülen büyük taşları topluyoruz” diyerek, geri çevirdi. Plaj kısmında nasıl bir çalışmanın yürütüldüğünün net olarak görülmediği bölgede, kepçe ve kamyonlar ile höyüğün göle bakan tarafından toprak alındığını söyleyen Yıldız, getirilen toprağın rastgele etrafa döküldüğünü ve yer yer kemiklere rastlandığını söyledi.
Yıldız, bir mabedin, mezarlığın ya da inancın kutsal saydığı yerin üzerine tuvalet, duş gibi şeylerin yapmanın vicdanen doğru ve etik olmadığını söyledi. 

Yapılan yanlıştan bir an önce geri adım atılması gerektiğinin altını çizen Yıldız, “İnsanlar bunu bilerek mi, bilmeyerek mi yaptılar bilmiyorum? Bu kesinlikle doğru değil. Kesinlikle hemen geri adım atılması gerekiyor. İnsanların dini değerlerine saygılı olunması gerekiyor. Çünkü bu topraklarda hala bir arada yaşıyoruz. Birbirimizin mabetlerine, ibadetlerine karşı saygılı olmamız gerekiyor. Bu yapılanlar bizi derinden üzdü” diye konuştu. (Van/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER ErmeniVankayyım