İHD: 357’si ağır bin 25 hasta tutuklu var

İHD: 357’si ağır bin 25 hasta tutuklu var

İnsan Hakları Derneği, cezaevlerinde 357’si ağır olmak üzere toplam bin 25 hasta mahpus bulunduğunu açıkladı.

Hasta tutuklularla ilgili basın toplantısı düzenleyen İHD, cezaevlerinde 357’si ağır olmak üzere toplam bin 25 hasta mahpus bulunduğunu açıkladı.

İHD Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya İHD Genel Başkanı Öztürt Türkdoğan, İHD Ankara Şube yöneticisi ve Cezaevi Komisyonu’ndan Nuray Çevirmen ile İHD Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Necla Şengül katıldı. Toplantıda konuşan Öztürk Türkdoğan, Türkiye’nin hasta mahpuslara yönelik tavrının 1980’lerden bu yana değişmediğine dikkat çekti. OHAL ve çıkartılan KHK’ler ile birlikte cezaevlerinde kalan hasta mahpusların durumlarının daha da ağırlaştığını vurgulayan Türkdoğan, “15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra tutuklanan binlerce kişiye yer açılması için Ankara, İstanbul, İzmir gibi belirli merkezlerdeki cezaevlerinde bulunan ve tedavileri zorlukla sürdürülmeye çalışılan bu kişilerin çok büyük bir çoğunluğu başka cezaevlerine sürgün edilmiş ve böylelikle tedavileri zora girmiştir” diye konuştu.

Türkiye’deki mevzuatın uluslararası insan hakları hukukuna ve özel olarak da mahpus haklarına uygun hale getirilmesini isteyen Türkdoğan, mahpusların sağlığa erişim haklarının sağlanmasını, ağır hastalığı olanların derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Cezaevlerinin bağımsız izleme kurulları ve İHD, TİHV, Türk Tabipler Birliği gibi kuruluşların denetimine açık hale getirilmesi talebinde de bulunan Türkdoğan, cezaevlerindeki başta işkence ve kötü muamele iddiaları olmak üzere hak ihlallerinin etkili bir şekilde soruşturulmasını ve sorumluların yargı önüne çıkarılması gerektiğini ifade etti. (Ankara/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER İHDHasta Tutuklu