Bartın'da lav sütunlarında endemik bitki türü saptandı

Bartın'da lav sütunlarında endemik bitki türü saptandı

Bartın'daki Güzelcehisar Köyü sahilinde endemik bir bitki türü olan 'Turanotu'ya rastlandı.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen araştırmada, endemik bir bitki türü olan 'Turanotu'ya rastlandı. Turanotu, kentte ilk kez merkeze bağlı Güzelcehisar Köyü sahilinde bulunan lav sütunları üzerinde bulundu.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Zafer Kaya, Doç. Dr. Barbaros Yaman ve Doç. Dr. Halil Barış Özel, 'Türkiye’de Bartın-Güzelcehisar Bölgesindeki Lav Sütunlarında Flora Belirlenmesi' adıyla çalışma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmada 80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşmesi sonucu oluşan Güzelcehisar lav sütunları üzerinde 'Turanotu' olarak bilinen 'Turanecio hypochionaeus' bitkisine rastlandı.

Doç. Dr. Kaya, daha çok Sinop bölgesinde görülen söz konusu bitki türüne kentte ilk kez rastlandığını söyledi. Doç. Dr. Kaya, Güzelcehisar lav sütunlarının öneminin daha da arttığını belirterek, "Yaptığımız çalışmayla Türkiye için endemik bir türün bu lav sütunları üzerinde yaşadığını tespit ettik. Papatyagiller familyasına ait Türkçe ismi ‘Turanotu’ olarak bilinen ‘Turanecio hypochionaeus’ bitkisinin burada yaşamasıyla Güzelçehisar lav sütunlarının önemi daha da artmıştır" dedi. (DHA)

www.evrensel.net