02 Ağustos 2017 15:29

Seslendirme Stüdyolarında taban fiyatlar belli oldu

Oyuncular Sendikası tarafından beklenen karar geldi. 1 Ağustos tarihi itibarıyla seslendirme stüdyolarında taban fiyat uygulamasına geçiliyor.

Seslendirme Stüdyolarında taban fiyatlar belli oldu

Paylaş

Oyunculuk mesleğinin Türkiye’de hak ettiği standartlara gelebilmesi amacıyla kurulan Oyuncular Sendikası; sahne, perde, ekran, mikrofon oyuncularının hakları için mücadele ediyor.

Yaklaşık 2 yıldır süregelen seslendirme taban fiyatları çalışmaları sonuca ulaştı. Seslendirme mesleğinde ilk kez bir alanda 'taban tarife' uygulamasına geçilerek seslendirme oyuncularının emeğine karşılık gelen 'minimum' değerlerin belirlenmesi üzerine önemli bir adım atıldı. 1 Ağustos tarihi itibarıyla yürürlüğe giren uygulamada Yabancı bir dijital yayın platformu olan  NETFLIX için Türkçe seslendirilen ve yayın süresi 20 dakika ve üzerinde olan dizi, film, belgesel vb. kayıtlarda seslendirme oyuncularına seslendirdikleri rollerin ağırlığına (derecesine) göre ödenmesi gereken 'minumum' ücretler artık sendika onaylı bir tarife ile belirlenecek. 

Sendika'dan konuyla ilgili yapılan açıklamalar ;

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul; "Oyuncular Sendikası bünyesinde yer alan mikrofon oyuncuları için iki yıllık çalışmanın sonucunda atılan adım, Türkiye'de fazla görülmeyen biçimde 'sosyal diyalog' yoluyla elde edilmiştir ve 'sosyal diyalog' sürecine devam edilerek mesleğin öteki yapılanmaya ihtiyaç duyulan alanları onarılacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi. 

Oyuncular Sendikası Seslendirme Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Gidişoğlu; " Yolumuz uzun çünkü seslendirme sektörü maalesef ürettiği artı değerin çok altında bir ekonomik karşılık buluyor, özellikle iç piyasada. Yani mesleğin çözülmesi gereken çok sorunu var. Ama artık sendikanın varlığı ve örgütlülüğümüz sayesinde yeni adımlar atacağımıza olan inancımız tam. Sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum." 

Oyuncular Sendikası, tüm seslendirme oyuncusu üyelerini  sürece sahip çıkmaya, belirlenen kurallar doğrultusunda hareket etmeye ve yaşanan sorunları sendika ile paylaşmaya davet ediyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Özel'den 'Fatih Terim' yasası teklifi

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa