02 Ağustos 2017 13:48
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ağustos 2017 14:49

Akkim’de patron baskısı arttı, işçiler sendikada kararlı

Akkim Yapı Kimyasalları fabrikasında çalışan işçiler, Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikasına üye olunca patron baskısı arttı.

Akkim’de patron baskısı arttı, işçiler sendikada kararlı

Paylaş

stanbul Hadımköy’de kurulu Akkim Yapı Kimyasalları fabrikasında çalışan işçilerin Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikasına üye olmasıyla patron fabrikada baskıyı artırdı. İşten atılan işçi sayısı 22’yi bulurken işçilere ‘fabrikada küçülme gidilmesi’ işten atmalara gerekçe olarak gösterildi. Fabrikada iş yavaşlatan işçilere de patron baskısı arttı.

 

İŞÇİLER İŞ YAVAŞLATTI

500 kişinin çalıştığı fabrikada usta başları ve amirlerin işçilere üyelikten istifa edenlere 2 bin lira ve bir maaş ikramiye teklif ettiği ve işten atmakla tehdit ettikleri ifade edildi.

Ustabaşılardan bazılarının sendikadan istifa ettirdiği her 3 işçi için patrondan 5 bin lira ‘prim’ aldığını söyleyen işçiler gazetemize şöyle konuştu:

“Arkadaşlarımız dirayetli bir şekilde iş yavaşlatma ve toplantılara katılmama eylemleri yapıyorlar. Şuan iyi durumdayız bugün TOMA’larda gelmedi. İçeride sadece sivil polisler var. Tüm olanlar şudur. Biz kanun hukuk ve anayasayı ihlal etmeden çalışma ve sosyal şartlarımızın insan onuruna yakışır bir seviyeye gelmesi için birlik olduk örgütlendik. Sendikaya üye olduk. Derdimiz mücadelemiz tamamen bir hak arama mücadelesi. Biz hakkımızın peşindeyiz maalesef patronumuz hakkımızı gasp etmenin peşinde. Sonuna kadar direnip hakkımızı alacağız” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Neymar adım adım PSG'ye

SONRAKİ HABER

Adana'da su dolan işçi servisinde mahsur kalan 17 işçi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa