Altıok: Gülmen ve Özakça mutfağa yakın mı tutuluyor?

Altıok: Gülmen ve Özakça mutfağa yakın mı tutuluyor?

Adalet Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle önerge veren CHP'li Zeynep Altıok, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumlarına dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, zorla hastaneye kaldırılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna ilişkin Adalet Bakanı'na soru önergesi verdi. Altıok, “Açlık grevinde olan bu iki insanın mutfak yakını odalarda tutulduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa apaçık işkence olan bu durumun sorumlusu kimlerdir?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 147 gündür açlık grevinde olduğunu ve ölüm sınırında bulunduklarını belirterek “ Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in avukatlarının beyanlarına göre, Semih sedyeye kayışla bağlanarak zorla ambulansa bindirilmiş, Nuriye ise çarşafa bağlanarak insani, hukuki ve vicdani olmayan bir şekilde odasından çıkarılmıştır” dedi. Altıok, Abdülhamit Gül’e “Ölüm sınırında olan ve 147 gündür açlık grevinde olan bu iki insanı yanlarında kimse olmadan ve ilaçları verilmeden hijyen koşulları uygun olmayan odalara kilitlemeyi, kaldıkları odaları temizlemek zorunda bırakmayı hukukun, vicdanın ve insanlığın neresine koyuyorsunuz?” diye sordu.

Altıok’ın önergesinde sorduğu sorular şu şekilde;
  – Semih Özakça’nın cezaevi gardiyanları tarafından darp edildiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa, Özakça’yı darp eden gardiyanlarla ilgili hangi idari yaptırımlar uygulanmış ya da uygulanmaktadır? Bu kişiler görevlerine devam etmekte midir?
 – Semih Özakça ve Nuriye Gülmen hangi gerekçelerle hastaneye kendi iradeleri dışında götürülmüştür? Açlık grevi eyleminde olan ve ölüm eşiğinde olan bu iki insan neden hastane odasında uygun olmayan koşullarda tecritte tutulmaktadır?
  – Hastanede kendi istekleri dışında tutulan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın kimseyle görüştürülmediği iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu tip hukuki ve insani olmayan bir yöntem nasıl uygulanmaktadır?
  – Semih Özakça ve Nuriye Gülmen hangi gerekçelerle, kimler tarafından ve kimlerin talimatıyla yatağa kemerle bağlanmıştır?
 - Açlık grevinde olan bu iki insanın mutfak yakını odalarda tutulduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa apaçık işkence olan bu durumun sorumlusu kimlerdir?
– Ölüm sınırında olan ve 147 gündür açlık grevinde olan bu iki insanı yanlarında kimse olmadan ve ilaçları verilmeden hijyen koşulları uygun olmayan odalara kilitlemeyi, kaldıkları odaları temizlemek zorunda bırakmayı hukukun, vicdanın ve insanlığın neresine koyuyorsunuz? (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ağustos 2017 12:51
www.evrensel.net