EMEP: Fındık üreticilerini mağdur etme politikası sürüyor

EMEP: Fındık üreticilerini mağdur etme politikası sürüyor

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, iktidarın fındık üreticilerini mağdur etmeye devam ettiğini söyledi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Her yıl aynı oyunu izlemekten bıktık. Zaman aşımına uğrayanlar sahneyi terk etmeli.” diyerek fındık üreticilerini mağdur etme politikasının devam ettirildiğini belirtti.

‘ÜRETİCİYİ DESTEKLEMİŞLER, BU NASIL DESTEK’

Çambaşı Yaylası etkinliklerinde “Fındık üreticilerini her zaman destekledik“ diyen AKP Milletvekili Metin Gündoğdu’yu eleştiren Poyraz, “Her yıl aynı sözler kullanılıyor. Üreticileri desteklemişler. Bu kadar da olmaz. Bu nasıl bir destek ki, üretici ürününün değerini bulamıyor. Destekledik diyorlar ama yasal zorunluluk olan tarıma desteğin en az milli hasılanın yüzde biri olması zorunluluğu varken destek her zaman yüzde birin altında oluyor. Yasal zorunluluğu bile yerine getirmeyenler nasıl oluyor da üreticileri desteklediklerini söyleyebiliyor, anlaşılır değil.” dedi.

TOPLANTIYI İHRACATÇILARLA YAPIYORLAR

Üreticileri toplantılarla oyalamaya başladıklarını belirten Poyraz, “Toplantılara yeniden başladılar. Her yıl aynı kişiler ve kuruluşlar toplanıyor; aynı oyunu sahneliyorlar. Üretici bu oyunu çok izledi. Artık bu oyunu izlemek istemiyorlar. Oyunda bir iki oyuncunun değiştirilmesini yeni oyun olarak tanıtmaya çalışıyorlar. Fındıkta tekelleşme var diyorlar, dert yanıyorlar ama toplantılarını yine tekellerle yapıyorlar. Artık üretici inanmıyor. Üreticilerin kendi çıkarı için çabaları olduğunu da görüyoruz” dedi.

FINDIĞI KİMİN ALACAĞI ÖNEMLİ DEĞİL

Fındık politikasının 2000 yılında büyük değişime girdiğini belirten Poyraz, “FKB’yi yok ettiler. Serbest pazar uygulaması ile piyasayı yerli ve yabancı alıcıya bıraktılar. Fiyatı düşük tutarak üretici yoksullaştı, ihracatçılar ve çikolata şirketleri büyüdükçe büyüdü. Şimdi de fındığı kimin alması gerektiği tartışması başladı. Öncelik tarım-fındık politikalarının tümden değiştirilmesidir. Ancak fiyat üzerinden yapılan tartışmada oyuna gelmemek gerekir. Fındığı ister TMO, ister ihracatçı alsın; önemli olan ürünün değerinde alınmasıdır. TMO fındık alacaksa fiyatını bir an önce açıklamalıdır. Üretici bahçesine girmeye hazırlanırken ürününü hak ettiği fiyattan satabileceğinin güvencesinin haberini duymak istiyor.” dedi.

‘LAF DEĞİL SOMUT ÖNERİ’

Poyraz, “Ortaya konuşmaktan vazgeçelim. Somut önerilerle politika yapalım. Kısa zaman için yapılacak olan şudur: Devlet fındık için maliyet, kâr oranı ve geçim hakkını dikkate alarak bir fiyat belirlemeli. Bu fiyatın altında alan olursa TMO aracılığıyla fındık alacağını söylemeli. Bugün olduğu gibi ihracatçıları sevindiren fiyat belirlemeli. Gerekirse üreticinin fındığını satmaması için kredi sağlamalıdır. Uzun süreli çözüm için de ‘Nasıl bir tarım-fındık politikası uygulanmalı?’ konulu tartışmalar yoğunlaştırılmalı ve üreticileri mağdur eden bu zamana kadar çıkan tarım yasaları değiştirilmelidir. Bugünkü yasalarla üreticilere destek olmanın, mağdur edilmesinin önlenmesinin olanağı yoktur. Asıl çözümün yolu da üreticinin kendi çıkarlarını korumak ve geliştirmek için örgütlenmesinden geçiyor.” açıklamasında bulundu. (Ordu/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ağustos 2017 11:49
www.evrensel.net
ETİKETLER fındıkEMEP