02 Ağustos 2017 11:16
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ağustos 2017 08:41

Marmaris açıklarında tekne battı: 3 ölü

Muğla'nın Marmaris ilçesi, Bozburun Mahallesi açıklarında tekne battı. 11 kişinin bulunduğu teknede 8 kişi kurtarıldı, 3 kişi öldü.

Marmaris açıklarında tekne battı: 3 ölü

Paylaş

Muğla'nın Marmaris ilçesi, Bozburun Mahallesi açıklarında saat 10.00 sularında Anemone adlı 20 metrelik motoryat battı, 1'i bebek 8 kişi kurtarıldı. 3 kişi yaşamını yitirdi.

Marmaris'e 50 kilometre mesafedeki Bozburun Mahallesi'nin Adaboğazı mevkisinde, içinde 11 kişinin bulunduğu belirlenen motoryat, denizde battı. Görgü tanıklarının ifadesine göre 30 saniye gibi kısa bir sürede batan yattaki 1'i bebek 8 kişi çevredeki diğer teknelerde bulunanların yardımıyla sudan çıkartıldı. Sudan çıkartıldığında yaşamsal fonksiyonlarının durmuş olduğu belirlenen bebek, sağlık ekiplerinin ambulansta yaptığı müdahale ile hayata döndürüldü. Kayıp olan 1'i çocuk 3 kişi için sahil Güvenlik ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri arama başlattı.

TEKNE SAHİBİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

3 KİŞİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

Motoryatın sahibi Ali Doğan Çayırlıoğlu, 15 yaşındaki Mert Ali Ağdemir ile 40 yaşındaki Safia Ağdemir'in cesetleri dalgıçlar tarafından çıkartıldı. Tekne kaptanının ilk ifadesinde, yatın kıç tarafından su alıp, aniden battığını söylediği öğrenildi.

'KAPAĞI AÇIK KALDIĞI İÇİN SU ALDI' İDDİASI

Bu arada Bozburun Limanı'nda 2 gündür demirli olan ve bugün saat 10.00 sıralarında denize açılan motoryatın arkasındaki kapağın açık unutulması nedeniyle su aldığı ileri sürüldü. Motoryatın hızla limandan ayrıldığı, durumu farkeden kıyıdakilerin tehlikeyi görüp, uyarmak için bağırmalarına rağmen seslerini duyuramadıkları iddia edildi. Motoryatın sürat yapması nedeniyle önünün havaya kalktığı, bu sırada arka taraftaki kapağın açık olması yüzünden su alıp, bir anda battığı öne sürüldü. Batma anında, kurtulanların güvertede, ölenlerin ise motoryatın içinde bulunduğu ne sürüldü.

2 GÖZALTI

Öte yandan, motoryatın kaptanı Mustafa Donka'nın yanı sıra, gemici Yücel Bektaş'ın da gözaltına alnıdığı belirtildi.

HAREKETİNDEN 10 DAKİKA SONRA BATMIŞ

Bozburun Jandarma Karakol Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, hareketinden 10 dakika sonra Bozburun'un Kızılkum Mevkii'nde kıç kısmından su alması sonucu batan motoryatta mürettebat ile birlikte toplam 11 kişinin bulunduğu bildirildi. Batan motoryat 30 metre derinlikte bulunurken, faciadan sağ olarak kurtarılanların motoryatın kaptanı Mustafa Donka, gemici Yücel Bektaş (28), Z. A. (10), Ayhan Ağdemir (50), Dilek Çayırlıoğlu (51), G. D. (12), B. D. (7) ve İsmail Turgut (50) olduğu belirtildi.

Kurtarılan 8 kişiden B. D. Marmaris Devlet Hastanesi'nde, İsmail Turgut ise Özel Ahu Hastanesi'nde tedaviye alınırken, diğer 6'sının durumlarının ise iyi olduğu kaydedildi. (Muğla/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Şemdinli'deki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa