02 Ağustos 2017 10:28

DİDF Gençlik Yaz Kampı Berlin'de devam ediyor

Her yıl geleneksel olarak yapılan DİDF Gençlik Yaz Kampı, bu yıl da Almanya'nın birçok kentinden gelen genç katılımcılarla yapılıyor.

DİDF Gençlik Yaz Kampı Berlin'de devam ediyor

Paylaş

Demokratik İşçi Dernekleri Federayonu (DİDF) gençlik örgütü DIDF Jugend tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan yaz kampı bu yıl Berlin Tegel Gölü kenarında yapılıyor. 28 Temmuz günü Almanya’nın değişik kentlerinden Berlin’e gelen 17-27 yaşları arasında 150 genç 6 Ağustos Pazar gününe kadar hep birlikte kollektif bir yaşamı paylaşıyor. 

Cumartesi günü sabah 10 gün boyunca kamptaki çalışmaları koordine eden komitenin seçilmesiyle başlayan kampın aynı akşamında ise açılış şenliği düzenlendi. Berlin’de çalışmalarını sürdüren Grup Panzehir’in katılımıyla yapılan şenlikte gençler hep birlikte halaylar çekerek eğlendiler. 
Sabah saatlerinde kurulan değişik gruplarda bir araya gelen gençler öğleden sonra ise yapılan değişik seminer ve toplantılarda Almanya ve dünyadaki gelişmeleri konuşuyorlar. Saatlerinde ise gençler yakındaki Tegel Gölü’nde yüzerek güneşleniyorlar. DİDF Jugend’in amaçları ve hedefleri, Ekim Devrimi, Savaş ve Silahlanma, Türkiye'deki siyasi gelişmeler gibi konularda bugüne kadar toplantılar düzenlendi.

Toplantılara DİDF Yürütme Kurulu üyesi Düzgün Altun, DİDF Jugend Yürütme Kurulu üyesi Yusuf As, Militarzime Karşı Bilgilendirme Bürosu’ndan Claudia Haydt, Endüstri 4.0 konusunda ise FOBA adlı kurumdan Adrian Mengay toplantılara katıldı.

BERLİN’İN ANTİFAŞİST TARİHİNDE GEZİNTİ

Salı günü ise gençler iki otobüsle Berlin’in tarihi yerlerine bir gezi düzenlendi. Berlin’in antifaşist tarihi konusunda uzman Uwe Hiksch’in anlatımıyla yapılan gezinin ilk durağı Wedding semtindeki Afrika Mahallesi idi. Almanya’nın Afrika'daki sömürgecilik planları çerçevesinde mahalledeki bir çok sokağa Afrika ülkelerinin ve şehirlerinin adının verildiğini anlatan Hiksch, şimdi yapılan Herrero Katliamı  nedeniyle sömürgeciliğe karşı çıkanların isimlerinin aynı sokaklara verilmesinin planlandığını anlattı.
Faşizme karşı Sovyet ordusuyla birlikte savaşırken hayatını kaybeden Polonya askerlerinin anıtını da ziyaret ederek anlatan Hiksch’in son durağı ise Sosyalistler Mezarlığı oldu. Mezarlıkta Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht sahsında Alman işçi sınıfı önderlerini tanıtan Hiksch, adeta 1848'den Hitler faşizminden kurtuluşa uzanan dilimde Almanya'nın ve Berlin'in tarihini anlattı. 

Mezarlıkta hep birlikte slogan atarak resim çektiren gençler daha sonra kent merkezinde dolaştı.

PAZAR GÜNÜNE KADAR DEVAM EDECEK

DİDF Jugend yaz kampı pazar gününde kadar değişik sportif etkinlikler ve toplantılarda devam edecek. Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, perşembe günü kampta gençlerle bir araya gelecek. Cuma günü ise NSU cinayetleri, G20 protestoları başta olmak üzere değikik konularda toplantılar yapılacak. Cuma akşamı ayrıca NSU cinayetlerini anlatan bir tiyatro gösterilecek.

Cumartesi günü ise kapanış şenliği yapılacak. Şenliğe DIDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi de katılacak. (Berlin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Avro tüm zamanların en yüksek seviyesinde

SONRAKİ HABER

Celal Doğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapılmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa