‘Demir-çeliklerde 12-16 saat çalışıyoruz’

‘Demir-çeliklerde 12-16 saat çalışıyoruz’

İzmir'den Demir-Çelik işçisi Evrensel'e gönderdiği mektupta OHAL üzerine düşüncelerini yazdı.

Demir-çelik işçisi
İzmir

Böyle giderse OHAL 2019’a kadar sürecek gibi görünüyor. Yönetenler bunu istiyor, kimse hiçbir şey soramaz hale gelmiş onlara. Patronlar hallerinden memnunlar. Ücretler, çalışma düzeni çok kötü.

Demir-çeliklerde bu sıcak yaz günlerinde 12-16 saat çalışıyoruz. İzne çıkanların yerine çalışacak, vardiya döndürecek kimse yok, ne kadar az kişiyle çalışıyoruz hesap edin. Toplu sözleşme dönemi geliyor, sendikanın verdiği sözler var. OHAL’in kaldırılması onların da işine gelmiyor.  Sözleşme kötü biterse ‘OHAL var anca bu kadar alabildik’e sığınabilirler.

OHAL patronların işine yarıyor da sendika ağalarının işine yaramıyor mu? Grev yasak, eylem yasak her şey yasak. Hükümetin, patronların sözünden çıkmayan, onların adamı gibi davranan sendikacılar var. MESS ne derse Türk Metal’de o oldu bugüne kadar. Bir tek Bursa’daki eylemlerle değişti bu durum, şimdi eski haline geri getirme derdindeler. Cumhurbaşkanı kendini garantiye alma derdinde. Sendikacılar da aynı dertte. Sadece inançla, maneviyatla ülke çok ilerlemez. İstedikleri muhalefeti bitirmek, onlara karşı çıkacak kimsenin kalmaması. OHAL’in bir an önce kalkması gerekli. 

www.evrensel.net