02 Ağustos 2017 01:05

Almanya’daki göçmenlerin sayısı yeni bir rekor kırdı

Almanya'daki göçmenlerin sayısının geçen yıl 18 milyon 600 bine ulaşarak yeni bir rekor kırdığı açıklandı.

Almanya’daki göçmenlerin sayısı yeni bir rekor kırdı

Paylaş

Almanya'daki göçmenlerin sayısının geçen yıl 18 milyon 600 bine ulaşarak yeni bir rekor kırdığı açıklandı. Bu arada, Almanya'da yaşayan göçmen kökenliler arasında ilk sırada Türkler yer alıyor.

Wiesbaden'da bulunan açıklamaya göre Almanya'daki göçmen kökenlilerin sayısı geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 8,5 arttı. Böylece geçen yıl ülkedeki göçmen kökenlilerin sayısının 18 milyon 600 bine yükseldiği belirtilirken bunun 2005 yılından bu yana en büyük artış olduğu vurgulanıyor.

DWelle Türkçe “göçmen kökenlilerin sayısındaki artışın 2015 ve 2016 yıllarında Almanya'ya göçün artması ile yakından ilintili. Almanya'da hali hazırda 2 milyon 300 bin Ortadoğu kökenli yaşıyor. Almanya'daki göçmen kökenlilerin sayısı 2011 yılına oranla yüzde 51 artış kaydetti” dedi.

Federal İstatistik Dairesi'nin rakamlarına göre Almanya'da yaşayan göçmen kökenliler arasında ilk sırada açık bir ara ile Türkler geliyor.

Almanya'daki göçmen kökenlilerin yüzde 48'i yabancı bir ülkenin vatandaşı, yüzde 52'si ise Alman vatandaşı. Bu arada, “Göçmen kökenlilerin büyük kısmı (yüzde 42) doğduklarından beri Alman vatandaşı” denildiği haberde 25-35 yaşları arasındaki göçmen kökenlilerin çoğunun lise diploması olmadığına dikkat çekiliyor. (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

CHP’li vekiller ‘adalet’ raporu hazırlayacak

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa