01 Ağustos 2017 17:40

Bekir Bozdağ’ın şikayetiyle gazeteciye dava açıldı

Cumhuriyet Muhabiri Hakan Dirik’e Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın şikayetiyle dava açıldı.

Bekir Bozdağ’ın şikayetiyle gazeteciye dava açıldı

Paylaş

Türkiye'den Suriye’ye sarin gazı yapımında kullanılan kimyasal silah ham maddesi sevkıyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştirdiği gerekçesiyle Cumhuriyet Muhabiri Hakan Dirik’e dava açıldı. Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazeteciden şikayetçi oldu.

CHP Milletvekilleri Eren Erdem ile Ali Şeker Adana’da yürütülen “Sarin gazı davasını” gündeme taşımıştı. Milletvekilleri, savcılık iddianamesinde de yer alan iddiaları, 21 Ekim 2015’te gündeme getirmişti. Toplantının öncesi ve sonrasında haber kaynaklarıyla görüşen ve savcılık iddianamesini kamuoyuyla paylaşan Dirik, Erdem’in “Bozdağ’ın duruşma savcısını tehdit ederek dosyayı kapattırdığı” iddialarını da habere taşımıştı.

ERDEM: GAZETECİ FOBİSİ...

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, aradan 1.5 yılı aşkın süre geçtikten sonra Bozdağ’ın müşteki olarak yer aldığı dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, haberde yer alan Bozdağ’ın talimatına ilişkin ifadeler toplantıda yer almadığı için Dirik’e suç atfedildi.  Davaya müdahil olacağını ve tanık olarak katılacağını kaydeden Eren Erdem, “Davaya konu olan detayları, basın toplantısından sonra iki gazeteciye telefon açarak ben verdim. Onlar da doğal olarak haber yaptılar. Haberin kaynağı benim. Kaynağın değil, haberi yapanın yargılanması, Türkiye’deki gazeteci fobisinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Collective bargaining talks over wage rises began

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa