Aliağa cezaevindeki tutuklular açlık grevine başladı

Aliağa cezaevindeki tutuklular açlık grevine başladı

İzmir Aliağa 1 No’lu T Tipi Cezaevinde bulunan 3 tutuklu, cezaevindeki hak ihlallerine karşı açlık grevine başladı.

İzmir Aliağa 1 No’lu T Tipi Cezaevinde tutulan 10 siyasi tutukludan 3’ü, cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerine karşı uyarı amaçlı açlık grevine girdi.  Siyasi tutuklu Sedat Karadağ, cezaevinde bulunan 10 siyasi tutuklu adına mektup gönderdi. Yaşadıkları ihlalleri hukuksal ve diyalog yoluyla defalarca çözmeye çalıştıklarını, ancak muhatap bulamadıklarını belirten Karadağ, yaşanan hak ihlallerini şöyle sıraladı:

“- Haftalık en az on saatlik hakkımız olan kültürel eğitsel ve sportif etkinliklere çıkmamız engellenmektedir.

-Üst aramaları güvenlik amacını aşarak taciz etme noktasına varmıştır. Aramalarda özel bölgelerimize dahi el uzatılmaktadır.

-Ceza ve güvenlik tedbirinin infazı hakkındaki kanunun 62. maddesi gereği “Süreli ve süresiz yayınlardan yararlanma” hakkımız engellenmektedir. 

- Hastane sevklerimiz yapılmamakta, ağır hasta olan arkadaşlarımız da dahil olmak üzere hastane sevklerimiz engellenmektedir.

- F Tipi sistemi olarak inşa edilen 3 kişilik bir odada 10 kişi kalmaktayız.

- Ailelerimizin Kürt illerinde ikamet ettiklerini idare bilmesine rağmen açık ve kapalı görüşmelerimiz sabah 08.30’da yapılmaktadır. Yaşanılan küçük bir gecikme durumunda görüş yaptırılmamaktadır.” (İzmir/DİHABER)

www.evrensel.net