01 Ağustos 2017 11:17

İsveç Süryani Federasyonu: Bizim olan mallara el koyuyorlar

39 Süryani derneğinin çatı örgütü İsveç Süryani Federasyonu'nun Başkanı Süryani kilise ve manastırlara el konulması gündemini Evrensel'e değerlendirdi

İsveç Süryani Federasyonu: Bizim olan mallara el koyuyorlar

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

 

30 bini Stockholm'un Södertälje ilçesinde olmak üzere İsveç’te toplam 120 bini civarında Asuri-Süryani yaşıyor. Süryanilerin önemli bir bölümü dernekler ve kiliselerde örgütlü.
 
İsveç Süryani Federasyonu'nun Başkanı İsmet Karademir, Süryanilerin Tur Abdin'i terk etmelerinden sonra devletin çeşitli bahanelerle topraklarına el koymaya başladığını söyleyerek, “Devlet vakıf kurmamızı kabul etmediği için tüm mallarımız muhtarlığa kalıyordu. Biz bu malların manastır ve kiliselere devredilmesi için belediye yöneticileri ve valilklerle görüşmeler yapıyorduk. Bu görüşmeler devam ederken mallarımıza el konuldu” dedi.
 
Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'nun Süryanilere ait pek çok kilise, manastır ve mezarlığı Diyanet İşleri Başkanlığı'na devretmesi gündemini Süryani halkına vurulmuş büyük bir darbe olarak gördüklerini söyleyen Kandemir, “Barış sürecinin başlamasından sonra halkımızın bir bölümü topraklarına dönmeye başlamıştı. Evleri ve kiliseleri restore ettirdiler. Savur'un Dereiçi Köyü'ndeki bin 800 yıllık kiliseyi Avrupa'da kendi aramızda topladığımız paralarla tadil ettirdik. Şimdi  tüm bu mallarımıza el koyuyorlar”  şeklinde konuştu.

 

‘BİZİ TARİHTEN SİLMEK İSTİYORLAR’

 

“Eğer kilise ve mezarlıklarımızı da elimizden alırlarsa geriye neyimiz kalıyor? Tarihi ve kültürel değerlerimize el konulmasını asla kabul edemeyiz” diyen Karademir şöyle konuştu:
 
“Dünyanın her yerinde devletler tarihi ve kültürel eserleri koruma altına alıyor. Türkiye ise yok etmeye çalışıyor. Mardin, Karadeniz ve Türkiye'nin pek çok yerleşim birimindeki kilise ve manastırlar yok olmaktadır. Böyle mi Türkiye'ye turist çekecekler? Mardin'e gelen turistler ağaları ziyaret etmek için gelmiyor. Oradaki kilise, manastır ve diğer tarihi eserleri görmek için geliyor.
 
Kardemir, “Ama buna izin vermeyeceğiz. Tüm demokratik haklarımızı kullanacağız. Gösteri ve yürüyüşler yapacağız ve Avrupa kamuoyunu seferber edeceğiz” dedi.
 
HDP'nin Süryaniler ve diğer azınlık halklara umut verdiğini söyleyen Karademir, “Şimdi HDP milletvekillerini tutuklayarak, HDP'yi tasfiye ederek ve bu arada topraklarımıza el koyarak bu umudumuzu yok etmek istiyorlar” diye konuştu.

 

 

 

ÖNCEKİ HABER

Tahliye edilen Turhan Günay ile Cumhuriyet davasını konuştuk

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa