Kaye: Türkiye demokratik temellerden uzaklaşıyor

Kaye: Türkiye demokratik temellerden uzaklaşıyor

BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, Türkiye’nin demokratik temellerden  uzaklaştığını söyledi. 

Türkiye’nin düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda şu anda dünyada çok kötü bir örnek olduğunu söyleyen BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, Türkiye’nin demokratik temellerden uzaklaştığını söyledi. 

Artı Gerçek’e değerlendirmede bulunan Kaye, Türkiye’ye gelip incelemelerde bulunarak rapor hazırladığını hatırlattı. Birçok üye ülkenin bu rapora destek verdiğini ve Türkiye’ye ifade özgürlüğü üzerindeki baskılara son vermesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Kaye, mülteci anlaşmaları dolayısıyla Avrupa’ya adım attırmanın zor olduğunu belirtti.

‘KARA LİSTELER HAZIRLANIYOR’

Kaye, “OHAL’in olduğu bir ülkede, sıklıkla bazı listeler olur. Sonunda bazı spesifik kişilerin içinde olduğu listeler. Bunlar gözaltına alınır veya görevlerinden alınır. Eğer bu listelerden birinde varsanız başka bir iş bulamazsınız. Eğer bu sivil bürokrasinin içinde yer alıyorsanız ve işten atılmışsanız başka bir iş bulamazsınız” dedi.

‘TÜRKİYE KAYGI VERİCİ BİR YÖNE GİDİYOR’

Türkiye konusunda endişeli olduğunu söyleyen Kaye, “Yaşanan toplumsal sosyal değişim konusunda bir şey diyemem ama medya, akademi ve muhalefet ile ilgili meselelerde çok açık bir biçimde Türkiye demokratik temellerinden uzaklaşıyor. Türkiye de kaygı verici bir yöne doğru gidiyor” dedi.

‘TÜRKİYE KONUSUNDA KAYGILIYIZ’

Yakın tarihte Türkiye’ye gelip incelemelerde bulunan BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye haziran ayında BM İnsan Hakları Konseyine yaklaşık 24 sayfalık bir rapor sundu.
 

Türkiye'de yaşananların ülkenin geleceği konusunda çok ciddi kaygılara neden olduğunu belirten Kaye, raporda 177’den fazla medya kuruluşunun kapatıldığı, 231 gazetecinin gözaltına alındığı, 150’den fazla gazetecinin tutuklandığını, yaklaşık 10 bin gazeteci ve medya çalışanın görevden alındığı, en az 778 gazetecinin basın kartının iptal edildiğine dikkat çekti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net