31 Temmuz 2017 15:24

'Êzidî kadınlar IŞİD'den kurtulmak için intihar ediyordu'

Rakka’da hemşirelik yapan Esma Nur, Êzidî kadınların IŞİD'den kurtulmak için sık sık intihar girişiminde bulunduğunu söyledi.

'Êzidî kadınlar IŞİD'den kurtulmak için intihar ediyordu'

Paylaş

Nazım DAŞTAN

Demokratik Suriye Güçlerinin (SDG) Rakka’nın IŞİD’den alınmasına yönelik başlattığı operasyon 56. gününe girdi. Nezlet Şihade Mahallesi’nde kurtarılan 38 yaşındaki Esma Nur adlı kadın, kurtarıldığı an savaşçılardan silahı alıp havaya kaldırarak, IŞİD’den hesap soracağını haykırdı. Hemşire olan Nur, Nezlet Şihade Mahallesi’nde bulunan bir hastanede çalıştığını ifade etti. IŞİD’in Rakka’yı işgal ettiğinde bütün yaşamalarına da müdahale ettiğini aktaran Nur, onun için herkesin bir öfke kustuğunu dile getirdi.

SİVİLLER REHİN ALINIYOR

Çocukları başta olmak üzere birçok yakınının IŞİD’in elinde rehin olduğunu anlatan Nur, rehin alınan insanların haftalarca aç ve susuz bırakıldığını, sivillerin depoladıkları erzakların da zorla alındığını söyledi. IŞİD’in kent işgalinde sağlık alanına da el attığını dile getiren Nur, “Hastanelere gelip, her şeyi kendi düzenlerine göre değiştirmeye başladılar. Hastanelerde tamamıyla kendilerine göre yasalar asmaya başladılar. Artık kadınların hastanelerde çalışmasını yasakladılar. Onlara çok para veren kişilere farklı davranıyorlardı. Benim çalıştığım yerde de aynı durum geçerliydi. Hastane sahipleri DAİŞ’e ücret ödüyorlardı” dedi.

ÊZİDÎ KADINLARIN DURUMU

Buna uymayan birçok hastaneyi kapatıp, askeri yerler olarak kullanmaya başladıklarını söyleyen Nur, esir alınan Êzidî kadınlara ilişkin de önemli bilgiler verdi. Êzidî kadınların kurtulmak için sık sık intihar ettiğini aktaran Nur, şöyle devam etti:

“Birçoğu hastanelere getiriliyordu. Kimi silahla kimi kesici aletle kimi de ilaç içerek intihar ediyordu. Bu şekilde birçok kişiye tanıklık ettim. Ne yazık ki aralarında yaşamlarını yitirenler de oluyordu. Bazen yaşananlardan dolayı ağır psikolojik travmalar geçirenler oluyordu.” (Rakka/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Demirören'le Şenol Güneş arasında milli takım zirvesi

SONRAKİ HABER

Gazeteci Ziya Ataman’a yine tahliye çıkmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa