Baydemir: Vicdan ve adalet bayrağını İstanbul’a devrediyoruz

Baydemir: Vicdan ve adalet bayrağını İstanbul’a devrediyoruz

HDP'nin Diyarbakır'da başlattığı 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' 7 günün ardından tamamlandı. Milletvekilleri bir haftada yaşananları değerlendirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlatılan “Vicdan  ve Adalet Nöbeti” sona erdi. Parkın etrafında 7 gün boyunca  alınan güvenlik önlemleri son günde daha da genişletildi. Parka çıkan yollar  kapatıldı, halkın girişine izin verilmedi, nöbeti takip etmek  isteyen basın mensupları ise üç arama noktasından  geçtikten  sonra nöbet alanına  girebildi.

HDP’li 10 milletvekili tarafından Diyarbakır’da başlatılan “Vicdan  ve Adalet Nöbeti” bir haftanın ardından tamamlandı. Nöbet İstanbul Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda devam edecek. Diyarbakır’daki eylemin son gününde HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir geçen bir haftayı değerlendirdi. Açıklama sırasında nöbetteki milletvekilleri üzerinde “Tecride hayır”, “Herkes için adalet”, “Durmayalım durduralım” yazılı dövizler taşıdı.

‘ABLUKA HER GEÇEN GÜN ARTTI’

Nöbet alanında ablukanın her geçen gün arttığını söyleyen Baydemir, “Bir bariyer çekildi, yetmedi bir bariyer daha, bir bariyer daha çekildi. Halk ile vekiller bir araya gelmesin diye yapıldı. Yüzde 70 oy alan bir parti belediye eş başkanı seçmiş, birileri gelip belediyeyi alıyor. Bizim diyorlar. Bize dün tebligat gönderdiler. Bugün halk ile toplanacaktık. Onlar da katılabilecekti. Ama halkla yapacağımız basın açıklaması yasaklandı. Neden korkuyorsunuz halktan? Bu korku nedendir? Biz her zaman buradayız, burada olacağız. İsteğimiz özgürlüktür, halkın özgürlüğüdür. Her halk kimliğiyle, diliyle özgür yaşamak ister. Faşizm tehditle, korkuyla bir gerçeği ters yüz etmek istiyor. Bugün sadece bu alan ablukaya alınmamış, dört yol kapatılmış, bariyerlerle çevrilmiş. Şehir dışında polisler getirilmiş. 7 günün özeti nedir diye sorarsanız; faşizm yenildi, baskı yenildi” dedi.  

‘KAYYIM DA YÜRÜSÜN, GÜLTAN KIŞANAK DA’

“Bu coğrafyanın seçilmişleri cezaevinde” diyen Baydemir şunları kaydetti: “Ey AKP! Siz savaş politikalarına dönerek kaybettiniz. Binlerce insan bu parka gelip özgürlük, onurlu barış talebini, tecridin kaldırılmasını isteyecekti. Kayyım atamalarıyla da meşru olmadığınız ortaya çıktı. Kürdistan’da ya da Türkiye’de oyunu kime verirse versin kabulümüzdür. Ama siz milletin iradesini cezaevine koyuyorsunuz. 4 milletvekilimizin vekilliğini düşürdünüz. Ey Erdoğan ey hükümet, çağrımız var size. Millet bize sırtını mı döndü? Senin gönderdiğin kayyım, bir de Gültan Kışanak çıksın, Sento Caddesi’nden Kuruçeşme’ye kadar yürüsün, esnaf kimi diyorsa o seçilsin. Sıkıysa çık sokağa, yalan yalan ama yalanın da sonu yoktur. Kentin sokaklarını altından da yapsanız bir anlamı yoktur. Milletin rızası yok. Biz rıza diyoruz onlar Reza (Zarrab) anlıyor. Ey Vali, Kaymakam siz kente çıktığınızda insanlar size gözbebeğiyle gülüyorsa varsınız. Silahla, tankla topla bunu yapamazsınız. Biz hep buralardaydık, hep olacağız bu topraklarda.”

NÖBET İSTANBUL’A DEVREDİLDİ

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin büyük bir kararlılıkla süreceğini söyleyen Baydemir, “Vicdan ve adalet bayrağını Amed’den İstanbul’a devrediyoruz. Meclis adeta iktidar partisinin noteri haline gelmiştir. Son iç tüzükle de vekilin konuşması bile yasaklandı. Ne kadar korktuklarını gösteriyor. İç dünyaları kararmış, bu adalet ve vicdan nöbeti bu karanlığı yırtmak içindir. Diyarbakır’dan çalınan bu maya İstanbul’a ulaşacak. Milyonların vicdanı faşizmi geriletecek. Ya bugün sesimizi ortaklaştırıp gür çıkaracağız, çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakacağız ya da çanak tutanlar gibi mahcup olacağız” dedi.

‘SİYASİ RAKİPLERİNE DÜŞMAN HUKUKU UYGULUYORSUN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Baydemir şunları kaydetti: “Ey Erdoğan, Demirtaş, Yüksekdağ, HDP senin siyasi rakiplerindir. Sen siyasi rakiplerine düşmanlık hukuku uyguluyorsun, bu vesile ile meşruluğunu yitiriyorsun. Darbeciler gelseydi de bunları yapardı. Darbe başarılı olmadı ama şimdi sen aynı şeyleri yapıyorsun. Savaşla kanla sandalye sayısını arttırdın. Ama meşruiyetini yitirdin. Kürt düşmanlığının ülkeyi getirdiği duruma bir bak” dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın zorla hastaneye götürülmesine de değinen Baydemir, “Nuriye ve Semih zorla hastaneye kaldırıldı. Doktorların raporları var; ‘Hayati tehlike var tek başına hayatını idame ettiremez diye  ama cezaevindeler vicdan adalet nerede. Nuriye ve Semih tahliye edilip işlerine geri iade edilmelidir” dedi.

Baydemir, “Musa Anter’in, Metin Göktepe’nin kalemine sahip  çıkan basına bir kez daha teşekkür ederim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İSTANBUL'DAKİ NÖBETÇİ VEKİLLER BELLİ OLDU

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yarın Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda sürdüreceği "Vicdan ve Adalet Nöbeti"ne katılacak HDP’lilerin isimleri belli oldu. İstanbul’daki nöbete HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da katılacak.

Kemalbay’ın yanı sıra nöbete katılacak vekillerin isimleri şöyle: Filiz Kerestecioğlu, Sırrı Süreyya Önder, Nadir Yıldırım, Mithat Sancar, Hişyar Özsoy, Ayşe Acar Başaran, Bedran Öztürk, Erdal Ataş, Leyla Birlik, Sibel Yiğitalp, Erol Dora, İbrahim Ayhan.

Kemalbay, Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda yarın saat 12.30'da partisinin Meclis grup toplantısı yapacak. Toplantıyla birlikte bir haftalık nöbet de başlamış olacak. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Temmuz 2017 15:29
www.evrensel.net