17 Temmuz 2012 17:13

AİHM, Tarhan davasında Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), vicdani redçi Mehmet Tarhan davasında Türkiye’yi işkence yasağını, düşünce, din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkum etti.Vicdani redçi Mehmet Tarhan, AİHM’e Türkiye'ye karşı açtığı davayı kazandı. AİHM bugün aldığı kararla askerlik hizme

AİHM, Tarhan davasında Türkiye'yi mahkum etti
Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), vicdani redçi Mehmet Tarhan davasında Türkiye’yi işkence yasağını, düşünce, din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkum etti.

Vicdani redçi Mehmet Tarhan, AİHM’e Türkiye'ye karşı açtığı davayı kazandı. AİHM bugün aldığı kararla askerlik hizmetini yapmayı ve üniforma giymeyi reddeden Tarhan'ın davasında haklı olduğuna hükmetti. Mahkemenin kararında, 2006'dan bu yana firari durumunda olan Tarhan'ın askeri hapishanede tutularak zorla saçlarının kesilmesinin, işkenceyi, insanlık dışı veya küçük düşürücü muameleyi yasaklayan üçüncü maddenin ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne ilişkin dokuzuncu maddenin ihlali anlamına geldiği kaydedildi.

Mahkeme, Türkiye'nin manevi tazminat olarak 10 bin Euro, mahkeme masrafları için de 2 bin Euro tazminat ödemesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Türkiye'de söz kurşun muamelesi görüyor'

SONRAKİ HABER

NATO’nun küresel açık kapı politikası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...