Ekonomi Bakanı Zeybekci’den liste ‘hata’sı açıklaması

Ekonomi Bakanı Zeybekci’den liste ‘hata’sı açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den ‘teröre destek veren şirketler’ listesi açıklaması: Böyle bir hata bir daha olmayacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Almanya ile Türkiye arasında polemik konusu olan ‘teröre destek veren şirketler’ listesiyle ilgili “Böyle bir hata bir daha olmayacak” dedi.

Çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Denizli’ye gelen Bakan Zeybekci, Almanya’yla yaşanan süreçle ilgili olarak şunları söyledi:
“Maalesef sorumluluk makamında bir boşluktan kaynaklanan bir durum. Almanya veya İnterpol aracılığı ile diğer ülkelere yansıtılmasında bir sorumsuzluk, bir anlık bir boşluk diyelim. Bununla ilgili düzeltmeler, düzenlemeler yapıldı. Bir daha böyle bir hata asla ve asla söz konusu olmayacaktır. Bu kapsamda Almanya’da gerek Dışişleri Bakanının gerekse Alman Ekonomi Bakanının söylemiş olduğu bazı söylemlere kesinlikle katılmıyoruz.

Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımlar, Türkiye’ye gelip yatırım yapan, Türkiye’de bizimle beraber bu ülkenin kaderini paylaşmak üzere gelip burada yatırım yapan şirketlerimizin başımızın üzerinde yeri vardır. Artık onlar bizim için aynı kurallara tabi yüzde yüz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde iştigal eden firmalardır.” Zeybekci, Almanya’daki şirketlerin başına gelmesi mümkün olmayan mevzuların Türkiye’deki şirketlerin de başına gelmeyeceğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklanan hak savunucularının arasında bir de Alman vatadandaşı bulununca gergin olan Almanya Tüğrkiye ilişkileri tırmanışa geçti. Almanya, Türkiye’nin 680 Alman şirketinin yer aldığı listeyi Alman yetkililere verdiğini duyurmuştu.Hükümet yetkilileri, Türkiye’de herhangi bir Alman şirketi hakkında soruşturma olmadığını bildirmişti. Almanya daha sonra Türkiye’nin listeyi geri çektiğini kaydetmişti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Nihat Zeybekci