TESK Başkanı Palandöken: Stopaj vergisi kaldırılsın

TESK Başkanı Palandöken: Stopaj vergisi kaldırılsın

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, stopaj vergisi yükünün esnafın sırtından kaldırılması çağrısı yaptı.

Derya DURSUN
İstanbul

Stopaj uygulamasının, bir tahsilat yöntemi olmaktan çıkıp vergi yükünün bir başkasına devredilmesi şekline dönüştüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İşyeri kiralarında kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mükellef değil, kiracı konumundaki ticaret erbabı ödemektedir. Yani mal sahibinin vergisini de biz ödüyoruz. Kira stopajı yükü esnafın sırtından kaldırılmalı” dedi.

Kira stopajının kaldırılması ile esnafın rahatlayacağını ve üstünden bir yükün kalkacağını söyleyen Palandöken, “Esnaf dükkan açmak için işyeri sahiplerinin isteklerini kabul etmek durumunda kalıyor. Bu nedenle, yapılan kira sözleşmeleri net kira üzerinden belirleniyor ve vergi yükü de mülk sahibinin değil, kiracı durumundaki esnaf ve sanatkarın üzerinde kalıyor. 2016yılında işyeri kiralarından kesilen toplam stopaj vergisi 6.7 milyar lira. İşyerleri kira olan esnaf ve sanatkarlar, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etseler bir başkasına ait olan bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor. Daha da ötesi, vergiyi esnaf ödüyor ama kağıt üzerinde işyeri sahibi ödemiş gözüküyor” dedi.  

30 bin lirayı aşan kira gelirlerinde işyeri sahiplerinin beyanname vermek zorunda olduğunu da belirten Palandöken, “İşyeri sahipleri beyanname veriyor ancak  vergi ödemedikleri gibi üstüne vergi iadesini alıyorlar. Yani vergiyi esnaf ödüyor,verginin iadesini vergiyi fiilen ödeyen esnaf değil bir kuruş dahi vergi ödemeyen mal sahipleri alıyor. Bu çarpık yapı en kısa zamanda değiştirilerek işyeri kiralarında stopaj uygulaması kaldırılmalıdır. Böylece vergi yükünün gerçekten geliri elde edenlerin üzerinde kalması sağlanacak ve sonuçta hiç kimse bir başkasının geliri için vergi ödemek zorunda kalmayacaktır” diye konuştu.

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Oğuzhan oz 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Stopaj kaldırılsın bağli Olduğumuz yani tesk in alt kuruluşları olan odalar daki aydatlar kaldırılsın esnafa ne yararı var ne hakkımızı koruyor ne çalışıyor sadece ayda zamanı bize mesaj atıp yatirilmadigi taktirde gecikme zammı uygulanacağı yazıyor gülünç bi durum neyim zammı zaten somuruyorsunuz esnafı. Oda başkaları maaş alıyor o koltuğa oturup yönetim kurulu her ay imza parası alıyor neymiş düzeni sükutu sagliyorlarmis siz yokkende bu düzen vardı devlet büyükleri bu odalara el atmalı artık küçük gibi gozuksede ne paralar dönüyor işin içinde nereye rant sağlandığı belli değil

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.