Ürdünlü kadınlardan 'tecavüz evlilikle aklanmaz' isyanı!

Ürdünlü kadınlardan 'tecavüz evlilikle aklanmaz' isyanı!

Ürdün'de kadınlar, tecavüzcülerin tecavüz ettikleri kadınlarla evlenmeleri halinde affedileceğini söyleyen yasaya karşı ayağa kalktı.

Ürdün’de kadınlar, insan hakları aktivistleri ve çeşitli kurumların temsilcileri tecavüzcülerin, tecavüz ettikleri kadınlarla evlenmeleri halinde affedileceğini söyleyen ceza maddesini protesto etti. Bugün Temsilciler Meclisi önünde açıklama yapan kadınlar, tecavüzcüleri akladığı belirten ceza kanununun 308. maddesinin tamamen kaldırılmasını istedi. 

Arabtradeunion’ın haberine göre konseyin yasayı parlamento hukuk komitesinden gelen şekliyle tartışmaya devam etmesi bekleniyor. Konsey, madde 308’i tamamen kaldırmak yerine değişiklerle yürürlükte kalabileceğini önerdi ve tecavüzcünün tecavüz ettiği kadın ile evlenmesi sonrası affını içeren kısmını birçok kadın topluluğunun ve insan hakları örgütünün karşı çıkmasına rağmen yürürlükte bıraktı.

Kadın İşleri Ulusal Komitesi liderliğindeki kurumlar, dün parlamentoya 308. maddenin Medeni Kanun’un ve kişisel statü mevzuatının hukuk ilkelerine uygun olmadığını teyit eden bir açıklama verdiler. Açıklamada, parlamento yasal komitesinin tehlikeli bir emsalle geldiği ve Medeni Haklar Mevzuatı’yla çeliştiği belirtildi.

El Cezire’ye konuşan Ürdünlü Kadınlar Derneği Başkanı Nadya Şamruk, “Bu yasa tecavüzcülerin özgürce dolaşmasına imkan tanımakla kalmıyor, onları kurbanları ile evlendirerek ödüllendiriyor. Kurban ise ceza almış oluyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Ürdüntecavüz