Dünyanın 1 senede üretebildiği gıda, 2 Ağustos'ta tükeniyor

Dünyanın 1 senede üretebildiği gıda, 2 Ağustos'ta tükeniyor

Dünyada 1 senede yetiştirilen ve beslenen tüm bitkisel ve hayvansal gıda ürünleri ile su kaynakları, 2 Ağustos tarihi itibari ile tüketilmiş olacak.

Dünyanın 1 sene içinde 'yenileyebildiği' miktarda gıda kaynağının tümü, bu sene 2 Ağustos tarihi itibariyle tüketilmiş olacak ve bu tarihten itibaren insanlık bir anlamda "kredi" ile yaşamaya devam edecek. Bu durumda gıda kaynakları, giderek kalıcı biçimde ortadan kalkıyor.

Dünya genelinde 1 senede üretilebilen kaynaklar 1970'li yıllardan beri her sene daha da erken tükeniyor.

2050'DE 2 DÜNYA GERECEK

Kaynakların tüketimini her yıl inceleyen Global Footprint Network, durumun çok vahim olduğu konusunda uyarıda bulundu. 2017 senesinde insanların, dünyanın verebileceği doğal kaynakların 1,7 katını tüketeceğini açıklayan Global Footprint Network, bu şekilde devam edilirse 2050 senesinde kullanılacak yaşam kaynakları için "2 Dünya" gerekeceğini belirtiyor.

Dünyanın 1 senede verebildiği doğal kaynaklar 1970 senesinde 23 Aralık tarihinde tüketilmişken, 1980 senesinde 3 Kasım, 1990 senesinde 13 Ekim, 2000 senesinde 4 Ekim, 2010 senesinde 28 Ağustos, 2015 senesinde 13 Ağustosta tüketildi.

Son 3 senedir "tükenme tarihindeki" geri çekilmenin biraz yavaşladığını belirten Global Footprint Network yetkilileri, dünyanın 1 senede verebildiği doğal kaynakların her sene biraz daha çabuk tüketildiğini, tabii kaynakların "yenilenebilir" olmadığını vurguladı. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER gıda

6 yorum yapılmış

 1. Erol İRTEM 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Türkçesi ''Küresel Ayak İzi Ağı'' olan bu kuruluş, bu gıdaları kimin ve ne şekilde tükettiğini de raporuna eklemiştir umarım! 2050 de iki dünya ya ihtiyaç olacağını belirtmiş, açlık korkusuyla toplumları yönetmenin yolu bu, halbuki atıl durumda o kadar tarım alanı var ki. 10 bin metre küplük debisi ile Nijer nehri yılda (4) ürün alınabilecek topraklarda tarımsal anlamda (0) katma değer üreterek akıyor, keza Sudan toprakları da bu durumda. Sibiryanın torf kaynakları henüz tarımın hizmetine sunulmamış durumda, Bazı Afrika ülkelerinde tarım faaliyeti yasak, halk ithal gıdaya mahkum edilmiş. Buna rağmen Dünya bu günkü tarım alanlarının verimli kullanımıyla 11 milyar insana yeterli gıdayı sağlayabilecek güçte

 2. Nesrin Kayalar 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Nesrin Kayalar bu vahim durum medyada ciddi bir şekilde anlatılmalı doğayı katleden insanoğluyken hayvana tahammülü olmayanları anlıyamıyorum kamu spotlarıyla vurgulanmalı özellikle su kullanımındaki israfımız konusunda

 3. Emre bağış 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Yediğimiz kadar döküyoruz e mutlaka bu israf bir gun insan olgundan hem hesap soracak hemde açlıkla terbiye edecek ve selam

 4. Süleyman YILMAZ 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Bu güzel Dünyamızı ne hale getirdik, okudukça sessiz kalmak imkansız. Her yıl yaklaşık "940 milyar dolar" civarı yemek istafi yapiliyor. Hemde bilinç bir bicimde oysaki Dünyamızı perde arkasından yöneten bazı kirli ellere dur diyebilsek biz insanlar ne gıda sorunu ne fakirlik nede ayrımcılığa maruz kalmazdık. Ama maalesef şimdilik susmak zorundayız.
  ŞIMDILIK ...

 5. abdülkadir dündar 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  bizden sonraki nesil,bizler kadar nasipli olmayacak gibi.

 6. Yaşar yerim 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 3

  Bizi gdo lu ürünleri tüketmeye mecbur bırakıyorlar.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.