29 Temmuz 2017 15:58

'43 haftadır televizyonumuzun açılmasını istiyoruz'

OHAL Kararnameleri ile kapatılan TV10 emekçileri, televizyonlarının açılması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda 43. kez bir araya geldi.

Paylaş

OHAL Kararnameleri ile kapatılan TV10 emekçileri, televizyonlarının açılması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda 43. kez bir araya geldi.

"Alevilerin sesi susturulamaz" pankartının açıldığı eyleme sık sık "Özgür basın susturulamaz" ve açlık grevindeki eğitim emekçilerine destek amacıyla "Nuriye-Semih yalnız değildir" sloganları atıldı.

Burada söz alan TV10 programcısı Veli Haydar Güleç, 43 haftadır adalet aradıklarını söyleyerek, halkın haber alma hakkı için mücadele ettiklerini vurguladı. Basının tek sese dönüştüğüne dikkat çeken Güleç, "Bu durum da bu ülkede adalet arayanlar bunun için hayatını ortaya koyanlar var. Nuriye ve Semih onlardan sadece ikisi. İstedikleri tek şey işlerine geri dönmek. Hukuksuzca insanların ekmeklerini ellerinden alıyorlar" dedi.

'TV10 DERHAL AÇILMALI'

HDP'nin direniş nöbetini hatırlatan Güleç, bu nöbetin önemine vurgu yaptı. Bu hafta içi Cumhuriyet Gazetesi  davasının görüldüğünü anımsatan Güleç, şunları da söyledi: "Dün cemaat ile mücadele edenler, bugün cemaatten yargılanıyorlar. Bu dava ile bu ülkede 'hukuk' diyenlere karşı hukukun ne kadar çiğnendigine tanık olduk."

Hubyar Sultan Derneği Başkanı Aydın Deniz ise şunları söyledi: "43 haftadır kendi mücadelemizi sürdürmeye çalışıyoruz. TV10 bizim yayın aracımızdı. Eksikliği anmalarımizda görmüş olduk. 2 Temmuz'da da bunu hissettik. Ülkede yaşanan haksızlıkların hukuksuzlukları  dünyayla, alevilerle buluşmaması adına kapatılan TV10'nun derhal geri açılmasını istiyoruz. Aleviler'in sesinin susturulmasını kınıyoruz." (İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Engelliler çalışma hayatlarının iyileştirilmesini istedi

SONRAKİ HABER

Öldürülen Şehriban Çatı'nın ailesi: Katil en ağır şekilde cezalandırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...