29 Temmuz 2017 14:45

DİSK: Adalet istiyoruz! Vicdanlara sesleniyoruz!

DİSK yaptığı açıklama ile ‘Vicdan ve Adalet Nöbetleri’ni adalet arayışının barışçıl ve demokratik bir aracı olarak gördüğünü belirtip destek verdi.

Paylaş

DİSK tarafından yapılan yazılı açıklamada Adalet talebiyle düzenlenen Ankara-İstanbul yürüyüşünün ve Maltepe Adalet Mitingi'nden sonra Diyarbakır, İstanbul, Van ve İzmir gibi merkezlerde düzenlenen "Vicdan ve Adalet Nöbetleri”nin adalet arayışının barışçıl ve demokratik bir aracı olarak görüldüğü belirtilip destek verildi.

DİSK’in Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni desteklediğini belirttiği açıklama şöyle:

“Adalet yürüyüşü bitmedi, farklı kesimlerin katkısıyla ve farklı biçimlerde devam ediyor, edecek. Adalet talebiyle düzenlenen Ankara-İstanbul yürüyüşünün ve Maltepe Adalet Mitingi'nden sonra şimdi de Diyarbakır, İstanbul, Van ve İzmir gibi merkezlerde düzenlenen "Vicdan ve Adalet Nöbetleri”ni adalet arayışının barışçıl ve demokratik bir aracı olarak görüyor ve DİSK olarak selamlıyoruz.

Halkın oylarıyla seçilen ve hukuksuz biçimde hapishanelerde tutulan milletvekilleri, belediye başkanları ve onlara oy veren milyonlarca yurttaş için adalet istiyoruz. Kayyum atanan belediyelerde işinden olan işçiler ve KHK'lerle ihraç edilen emekçiler için adalet istiyoruz.

Yasaklanan TV kanalları, gazeteler ve radyolar için, tutuklanan ve işten atılan basın emekçileri için adalet istiyoruz. Reyhanlı'da Diyarbakır'da Suruç'ta, Ankara'da İstanbul'da ve Kayseri'de şiddet sarmalında yaşamını yitiren tüm yurttaşlar için vicdanları göreve davet ediyoruz. Şirketlerin kar hırsı uğruna iş cinayetleriyle katledilen binlerce işçi kardeşimiz için adalet istiyoruz.

Şiddete, tacize ve ayrımcılığa uğrayan kadınlar için erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz.

İşsizlik sigortasının ve emeklilik sisteminin yağmalanmasına, kıdem tazminatının gasp edilmesine, taşeronlaşmaya ve kiralık işçiliğe karşı bütün işçileri mücadeleye davet ediyoruz. 

Toplumun bütün kesimlerini kesintisiz biçimde adalet aramaya çağırıyoruz. Farklı araç ve yöntemlerle sürdürülen adalet arayışlarını değerli görüyoruz. Bu arayışlarla dayanışma içinde bulunmayı, işçi sınıfının tarihsel sorumluluğu kapsamında değerlendiriyoruz.

Barış içinde yaşadığımız eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, sosyal ve laik bir Türkiye'yi kurana kadar adalet arayışımız sürecek… Bütün işçileri bu mücadeleye davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe'den Kjaer açıklaması: Net bir şey yok

SONRAKİ HABER

Antalya'da tarihi su sarnıçları çöplüğe döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...