Ağaçları dozerle söktü ‘söküm dikim araçlarıyla yaptık’ dedi

Denizli’de belediye, dozer ve kepçelerle söktüğü ve üst üste kamyona yığdığı ağaçları, modern araçlarla söküp başka yere diktiğini iddia etti.

29 Temmuz 2017 09:14
Paylaş

Burak YILMAZ
Denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Caddesi üzerindeki ağaç sökümü ile ilgili yerel basında yer alan açıklamasında ağaçlar dozer ve kepçelerle sökülüp, üst üste kamyona yığılmasına rağmen; "Ağaçlar kesilmek yerine söküp dikim araçlarıyla yeni yerlerine nakledildi' iddiasında bulunuldu.

Önceki gün, Denizli Ulus Caddesi üzerinde ağaçların dozerlerle sökülmesine Çamlaraltı Mahallesi sakinlerinin tepki göstermesi ve izin vermemesi ile başlayan tartışmalara Denizli Büyükşehir Belediyesi maniplatif açıklamalarla yanıt verdi.

Ulus Caddesi’nde yüzlerce ağacın sökülmesine dair CHP İl Başkanlığı’nın yaptığı açıklamanın ardından yerel basında “Büyükşehir doğaya verdiği önemi bir kez daha gösterdi” başlığıyla servis edilen haberde  belediyenin “ağaçlar kesilmek yerine söküp dikim araçlarıyla yeni yerlerine nakledildi” ifadelerine yer verildi. 

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yerel basında çıkan haberler şöyle:

GÖRÜNTÜLERDE SÖKÜM DİKİM ARACI YOK!

Dün, Evrensel Web Tv’de canlı olarak yayınlanan görüntülerde belediye çalışanlarının kepçe ve dozerlerle ağaçları söktüğü ve kamyona yüklerken ağaçları üst üste attığı görülüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin kepçeyle ağaçları kamyonun kasasında üst üste yığdığını belgeleyen fotoğraf ve görüntüler Çamlaraltı Mahallesi halkının tepkisine neden olmuştu.

 

EMEP: YEREL BASIN, GERÇEKLERİN YANINDA OLSUN

Yerel haber portallarının sosyal medya sayfalarında da tartışmalara neden olan açıklamalara ilişkin açıklama yapan Emek Partisi İl Yöneticisi Kamil Doğan: “Yerel haber sitelerinde şahit olduğumuz bu haber, yüzlerce gazetecinin cezaevinde olduğu Türkiye tablosunun açık göstergesi. Herkes ‘ağaçlarımızı istiyoruz’ derken Büyükşehir Belediyesi’nin yol çalışmaları sırasında kuruduğunu kabul ettiği ağaçları modern araçlarla taşıdığını söylemesi; afetlere teslim olan rant politikasının kendini ifade etme biçimidir” dedi.

Üstyapı çalışmaları esnasında Tokat Caddesi’ndeki ağaçların kesilmesine de müsaade edilmemesi gerektiğini belirten Doğan, “Denizli’deki sivil toplum kuruluşlarını, konuyla ilgili mühendislik-meslek odalarını da burayla alakalı araştırma yapmaya ve çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Doğan; Denizli halkına, “Çamlaraltı Mahallesi sakinlerinin tepkisiyle başlayan bu süreçte bütün Denizli halkının doğanın, ağacın ve yaşamın yanında olması gerekir. Ağaçların imdadına el ele yetişelim” çağrısında bulunurken yerel basın emekçilerinin, gerçeklerin yanında olması gerektiğini belirtti.

ÖNCEKİ HABER

Beyoğlu'da 2 katlı bina çöktü

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de AKP'li vekillerin inkar ettiği ağaç katliamı görüntülendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa