29 Temmuz 2017 01:55

ABD ve Rusya’dan karşılıklı yaptırım

ABD, Rusya’ya yeni yaptırımlar getirilmesini oybirliğiyle kabul etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ABD'ye yönelik diplomat kısıtlaması getirdi.

Paylaş

ABD Senatosu Rusya’ya yeni yaptırımlar getiren yasa tasarısını onayladı. Bunun üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye yönelik diplomat ve mülk kısıtlaması getirdi.

ABD Senatosu Rusya’ya yeni yaptırımlar getirilmesini oybirliğiyle kabul etti

DW’nin haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın yasayı veto ederek kendi partisi Cumhuriyetçi Parti’yi kızdırmak ya da Moskova’ya karşı sert bir tutum almak arasında karar vermesi gerekecek. Senato’nun onayladığı tasarıya göre, Trump yönetiminin Rusya’ya mevcut yaptırımları hafifletmeden veya kaldırmadan önce Kongre’nin onayını alması gerekecek. Tasarı Başkan Trump’ın onay ya da veto etmesi için Beyaz Saray’a gönderilecek. Moskova’nın dışında Avrupa Birliği’nden de yasaya tepki geldi. 

RUSYA’DAN HAMLE 

ABD’nin bu hamlesine karşı Rusya’da harekete geçti. Sputnik’in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklamada yaptı. Açıklamada, Rusya’daki ABD’li diplomat ve diplomatik temsilciliklerdeki teknik personelin sayısının ABD’deki Rus diplomat ve teknik personelle aynı seviyeye indirilmesini talep eden Rus Dışişleri, ABD’ye sayının 455’e düşürülmesi için 1 Eylül’e kadar süre tanıdı.
ABD Senatosundan geçen yasa tasarısında İran ve Kuzey Kore’ye de yaptırımlar getiriliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye-Almanya arasındaki çatlak köprüler

SONRAKİ HABER

1600 derece fırının önünde terleri kurumadan çalışıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...