28 Temmuz 2017 19:21

Halk Demircan’ı yalanladı: İstiklal göle döndü

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın 'Beyoğlu yağmura teslim olmadı' açıklamasına halktan yalanlama geldi.

Paylaş

Sinan TEKİN 
İstanbul 

İstanbul’da etkili olan şiddetli yağıştan en fazla etkilenen yerlerin başında gelen Beyoğlu’nun yağmura teslim olmadığı öne sürüldü. Taksim başta olmak üzere, İstiklal Caddesi, Halıcıoğlu gibi yerlerin saatlerce su altında kaldığı ilçede belediye “Beyoğlu yağmura teslim olmadı, büyük afet yaşadık ama çabuk atlattık” açıklaması yaptı. 

Şiddetli yağıştan etkilenen alanların başında uzun süredir inşaat çalışmaları devam eden İstiklal Caddesi geldi. Yayalaştırma projesi kapsamında çalışmaların devam ettiği caddede birçok işyerini su bastı.Vatandaşların kendi imkanlarıyla suları tahliye etti.  Taksim tünelini su basması sonrasında vatandaşlar ve araçlar mahsur kaldı.İlçede çok sayıda rögar taştı evleri su bastı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan yaptığı açıklamada Beyoğlu’nun yağmura teslim olmadığını iddia etti. Demircan, yaptığı açıklamada yağmura anında müdahale ettiklerini ileri sürdü.

HALK DEMİRCAN’I YALANLADI

Ancak konuştuğumuz vatandaşlar Demircan’ı yalanladı. İstiklal Caddesi'nde görüştüğümüz vatandaşların söyledikleri Demircan’ın söylediklerinin tam tersi.

Mustafa Öztürk: “İstiklal caddesinde uzun süredir devam eden çalışmaların yetersizliği ortada. Yağmurun biraz şiddetli yağmasından hemen sonra burası tam anlamıyla göle dönüştü.Suyun gidebileceği alan bırakılmadı yüzeysel akışı hızlandırıyor ve böyle bir su baskınına neden oluyor.Belediyenin burada yapması gereken ağaçlandırma çalışmalarını arttırması gerekiyor”

Veli yılmaz: “Bu cadde üzerinde uzun yıllar esnaf olarak yer aldım son zamanlarda yaşanan su baskını olaylarının daha fazla arttığını görüyorum.Bunun sebebi kesinlikle altyapı hizmetlerinin plansızlığından kaynaklanıyor.Şu anda görüyorsunuz cadde üzerinde bir inşaat çalışması var fakat alt yapıya yönelik olarak yağmur suyu kanallarının çok küçük olduğunu görüyoruz bu küçüklükte kanallar yağmur suyunu tahliye etmeye yetmez bunu denetleyen kurum kuruluş mutlaka olmalı yoksa daha tehlikeli su baskınları ile karşılaşabiliriz” 

Ali Cengel: “Taksimde büyük bir proje yürütülüyor yaylaştırma projesi adı verilen bu projenin etkisi dün tam anlamıyla ortaya çıktı.İstiklal caddesi Taksim alt geçidi su altında kaldı.Belediye yaşanan su baskınlarının sonrasında yerde biriken çöpleri toplamanın ötesinde bir işlevi olmalı.Bu baskınları önleyecek hizmetleri geliştirmeli şu anda meydanda da cadde üzerinde de dün yaşanan hava olaylarından etkisi kalmadı ama belediyenin hizmetinin kalitesini buradan ölçemeyiz İstanbul’un merkezi olan bu yerde su baskınlarının yaşanması caddelerindeki dükkanları su basması kabul edilmez.Kaç yıldır Beyoğlu’nun yönetiminde olanların eseri dün ortaydı vatandaşını mağdur eden hizmet üretemeyen bir belediyecilik anlayışını kabul etmiyorum” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seven Cumhuriyet employees released while five will remain under arrest

SONRAKİ HABER

Stuttgart'ta mültecilerle dayanışma yürüyüşü: Irkçılığa ve yurt dışı edilmeye hayır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa