28 Temmuz 2017 18:53

Silikozis hastaları arkadaşları gibi ölümü bekliyor 

İstanbul’da kot kumlama atölyesinde çalışan Arif Okul silikosiz hastalığından hayatını kaybetti. Diğer arkadaşları da onun gibi silikosiz hastası.

Paylaş

İstanbul'da 2002 yılında kot kumlama atölyesinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan 34 yaşındaki Arif Okul, 2 yıldır tedavi gördüğü Diyarbakır'daki hastanede hayatını kaybederken, çok sayıda silikosiz hastası ölümü bekliyor. 

Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesine bağı Ambar Köyü'nde yaşayan Arif Okul, 2002 yılında çalışmak için gittiği İstanbul'da kot kumlama atölyesinde işi buldu. Merdivenaltı olarak tabir edilen atölyede çalışan Okul, çalıştığı ortamın sağlıksız olmasından dolayı silikozis hastalığına yakalandı. 5 yıl çalıştıktan sonra işten ayrılan Okul, memleketi Diyarbakır'a geri döndü. Hastalığının ilerlemesi üzerine Okul, 2 yıl önce Diyarbakır'daki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. 4 yaşında bir çocuk babası olan Okul, tedavi gördüğü hastanede bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

ÇOK SAYIDA SİLİKOZİS HASTASI ÖLÜMÜ BEKLİYOR

Okul, için Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde kurulan taziyesine katılan meslektaşları, çok sayıda kişinin ölümü beklediğini söyledi. Silikozis hastalarından Mehmet Tektaş, hastalığa bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Hayatını kaybeden meslektaşı Arif Okul'un ailesinin mağdur olduğunu belirterek, yetkililerin aileye destekte bulunması çağrısında bulundu. Tektaş, Okul ile birlikte işe başladığını belirterek, çalıştıkları yerin çok sağlıksız bir ortam olduğunu aktardı. Hastalığından dolayı herhangi bir işte çalışamadığını kaydeden Tektaş, Diyarbakır'da 60 dolayında silikozis hastasının olduğunu belirterek, bu hastalardan 12'sinin durumunun kritik olduğunu kaydetti. (Diyarbakır/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrik akımına kapılan teknisyen hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Arzu Çerkezoğlu: Mahkemeler ifade özgürlüğünü güvence altına almalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa