28 Temmuz 2017 17:37

Emekli aylıklarında eşitsizlik yokmuş!

Aynı gün ve aynı miktarda prim ödedikleri halde, 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların aylık miktarları farklı.

Paylaş

Aynı gün ve aynı miktarda prim ödedikleri halde, 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların aylık miktarlarındaki farklılıkların yarattığı eşitsizliğin Meclis gündemine taşınması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı. Bakanlık cevabında uygulamada eşitsizlik olmadığını savundu. 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 2000 yılı sonrası emekli olanların emekli aylıklarında eşitsizlik olduğu gerekçesiyle SGK aleyhine dava açıldığını hatırlatarak şu soruları yöneltmişti:
* “Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum için emekli lehine düzenleme için yeni bir çalışma var mıdır? 
* Aynı gün ve aynı primi yatıran kişiler arasında 400 lira gibi bir fark bulunmakta. Bu durumdan zarar gören yaklaşık 5 milyon kişinin durumu düzeltilecek midir?” 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan verilen yanıtta, 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların aylık miktarlarının sadece prim ödeme gün sayısı dikkate alınarak karşılaştırılmasının Anayasal eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmediği vurgulandı.

BAKANLIK: EŞİTLİK ARANMAMALI

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verilen yanıtta şu ifadelere yer verildi: “Farklı tarihlerde emekli olan sigortalıların, emekli aylığı bağlama tarihlerinde yürürlükte bulunan farklı kurallara tabi olmaları nedeniyle aralarında eşitlik karşılaştırması yapılamaz. Eşitlik, prim ödeme gün sayısı, yaş, ödenen prim tutarları, prim ödeme günlerinin geçtiği tarihler ve talep tarihinin aynı olması halinde söz konusu olabilecektir, bu şartlardan birinin farklı olması aylık miktarını da değiştirebilmektedir”.

Mağduriyetleri gidermek ülkeyi yöneten hükümetlerin görevi olduğunu hatırlatan Gürer, “Mevzuat ve yasa ile sorunların çözülmüyorsa çözüm üretilmesi gerekir. Yasal düzenlemeler yapılması ihtiyaç olan ve özellikle emekçiler lehine olacak her düzenleme AKP hükümetleri gündeme getirmediği konulara dönüşmüş durumdadır ” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uşak Belediye Başkanı’nın koruması ve şoförü esnafa saldırdı

SONRAKİ HABER

Eski sevgili kör etti, avukatı ağırbaşlı olmamakla suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa