Emekli aylıklarında eşitsizlik yokmuş!

Emekli aylıklarında eşitsizlik yokmuş!

Aynı gün ve aynı miktarda prim ödedikleri halde, 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların aylık miktarları farklı.

Aynı gün ve aynı miktarda prim ödedikleri halde, 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların aylık miktarlarındaki farklılıkların yarattığı eşitsizliğin Meclis gündemine taşınması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı. Bakanlık cevabında uygulamada eşitsizlik olmadığını savundu. 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 2000 yılı sonrası emekli olanların emekli aylıklarında eşitsizlik olduğu gerekçesiyle SGK aleyhine dava açıldığını hatırlatarak şu soruları yöneltmişti:
* “Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum için emekli lehine düzenleme için yeni bir çalışma var mıdır? 
* Aynı gün ve aynı primi yatıran kişiler arasında 400 lira gibi bir fark bulunmakta. Bu durumdan zarar gören yaklaşık 5 milyon kişinin durumu düzeltilecek midir?” 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan verilen yanıtta, 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların aylık miktarlarının sadece prim ödeme gün sayısı dikkate alınarak karşılaştırılmasının Anayasal eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmediği vurgulandı.

BAKANLIK: EŞİTLİK ARANMAMALI

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verilen yanıtta şu ifadelere yer verildi: “Farklı tarihlerde emekli olan sigortalıların, emekli aylığı bağlama tarihlerinde yürürlükte bulunan farklı kurallara tabi olmaları nedeniyle aralarında eşitlik karşılaştırması yapılamaz. Eşitlik, prim ödeme gün sayısı, yaş, ödenen prim tutarları, prim ödeme günlerinin geçtiği tarihler ve talep tarihinin aynı olması halinde söz konusu olabilecektir, bu şartlardan birinin farklı olması aylık miktarını da değiştirebilmektedir”.

Mağduriyetleri gidermek ülkeyi yöneten hükümetlerin görevi olduğunu hatırlatan Gürer, “Mevzuat ve yasa ile sorunların çözülmüyorsa çözüm üretilmesi gerekir. Yasal düzenlemeler yapılması ihtiyaç olan ve özellikle emekçiler lehine olacak her düzenleme AKP hükümetleri gündeme getirmediği konulara dönüşmüş durumdadır ” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net

3 yorum yapılmış

  1. Riza 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

    emeklilik maaşları arasında da korkunç uçurum var. prim yüksekliği bir fark yaratmamalı, örneğin kamu kurumu olan belediyenin kendi bünyesinde ve şirketinde aynı işi yapan iki şoföre farklı maaş ve farklı emekli maaşı almaktadır. ikiside aynı işi yapıyor. hadi çalışırken farklı bari emeklilikte fark olmasın. tüm emekli maaşları arasında belirli bir ortalama olmalı uçurum kaldırılmalı , adalet diyen bir parti iktidardaysa ve bunu yapmıyorsa . adaletsiz kalkınma partisi olmalı.

  2. aaa 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    aaaa

  3. Talat Akıncıoğlu 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

    Emekli aylıklarında eşitsizlik var mı yok mu bilemem, lakin emeklilerin durumlarında eşitsizlik olmadığını biliyorum. Bir kere, emekli dediğimiz insanların hepsi de emekli oldukları için; zaten eşit durumdadırlar. Kıt kanaat geçinirler, Parklarda vakit geçirirler, iş bulamazlar, emekli oldukları güne kadar ne hak etmişlerse onunla yetinirler, oğulları ve kızları onlardan bizim ihtiyar diye söz ederler, bakım evine bırakır sonra da unuturlar. Onları geçici bir zaman için hatırlayan sadece güler yüzlü adaylardır. Oyunu almak için evlerine kadar gelip elini bile öperler. Ama devlet baba onları hiç bir zaman unutmaz. Tavsiyem odur ki, bir insan işçi emeklisi mi, memur emeklisi mi, aldığı maaş üç aylık mı, bir aylık mı, yeter mi yetmez mi gibi hesaplarla uğraşmamaktır. Su her zaman yolunu bulur.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.