Uşak Belediye Başkanı’nın koruması ve şoförü esnafa saldırdı

Uşak'ta Belediye Başkanı'nın ziyaretini kabul etmeyen Mehmet Otur darbedildi. Otur, şikayetçi olmak için gittiği karakolda da suçlu muamelesi gördü!

28 Temmuz 2017 17:14
Paylaş

Uşak Belediye Başkanı AKP'li Nurullah Cahan’ın koruma polisi ile makam şoförü, Mehmet Otur isimli esnafı darbetti. Taraflar birbirinden şikayetçi olurken, koruma polisi ve şoför ‘başkana küfür etti’ iddiasında bulundu. ÖDP üyesi Mehmet Otur, 'başkanın elini sıkmam' dediği için darbedildiğini söyledi. Saniye saniye güvenlik kameralarına yansıyan görüntüler belediye başkanını değil esnafı doğrular nitelikte.

Olay, dün saat 22.00 sıralarında İslice Mahallesi Adaş Sokak’ta meydana geldi.

BELEDİYE BAŞKANI: 'KÜFRETTİ'

İstanbul Düğün Salonu’nda nikah kıyan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, çıkışta önünden geçtiği tekel bayiinin işletmecisi 60 yaşındaki Mehmet Otur'un kendisine küfrettiğini iddia etti. Cahan, koruma polisi H.U. ile makam şoförü S.S.'nin küfrü duyması üzerine taraflar arasında önce tartışma, ardından da kavga çıktığını söyledi.

ESNAF: 'BAŞKANIN ELİNİ SIKMADIM DİYE DARBEDİLDİM'

Olayı DHA mikrofonlarına anlatan Mehmet Otur, “Akşam işyerimde bağlama çalarken tanımadığım iki kişi gelerek Belediye Başkanı'nın düğün salonunda olduğunu, çıkışta esnafla istişare edeceğini söyledi. Ben de ‘Sakın ha arkadaşım, ben tanımadığım, bilmediğim kişiyle görüşmek istemiyorum’ dedim. Biraz terslenip gittiler. Aradan bir saat sonra işyerime Başkan'ın koruması yanında iki kişi ile gelerek, ‘Sen belediye başkanının yanında nasıl bizim onurumuzu ayaklar altında alırsın. Neden başkana küfrettin?’ dedi. Ben neden küfür edecekmişim deyince, bana 'Sen DHKP-C’li misin?' diyerek kafa attı, denk getiremeyince ben ona kafa attım, ardından da ben polisim diyerek silahını çıkardı. Ardından tekme ve tokatlarla beni işyerimden yerlerde sürüyerek sokağa çıkardılar. Sokakta da şiddetleri bitmedi. Madem böyle bir konu var, memlekette polis var. Şikayet edersiniz gelir alırlar. Bunlar kendileri gelip saldırıyor. Bu nasıl adalet?" dedi. 

Aldığı darbeler sırasında ağzındaki implantı ve protezi kırılan Otur, “Yüzüme, çeneme, kasıklarıma ve boğazıma çok sayıda darbe aldım. Savunmasız haldeyken yerde bile tekmelediler. Ağzımdaki implant ve protezim kırıldı. Boğazımda ve vücudumda çok sayıda darp izi mevcut. Olayın ardından polis ekip otosu geldi. Beni ve diğerlerini aynı ekip otosuna bindirdiler ve ekip otosunda dahi aynı kişilerin saldırısına maruz kaldım. Devletin korumasında, devletin otosunda darbedildim. Karakolda her ikisinden de şikayetçi oldum. Ben karakoldayken de işyerim açık kaldı. İşyerimden neler alındı, neler kayboldu bilmiyorum" diye konuştu. 

DARP ANI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Bu arada olay anı, saniye saniye civardaki güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın koruma polisi ve makam şoförünün işyerine geldiği, bir süre sonra da Otur ile tartıştığı görülüyor. Ardından işyerinde yumruklar ve tekmeler havada uçuşuyor. Esnafı arasına alan ikili, tekme ve yumruklarla yere düşürüp sürüyerek dışarıya çıkarıyor. Çıkarırken de tekmelemeyi sürdürüyor. Yerde savunmasız yatan esnafa sokakta da şiddet uygulayan ikiliyi ayırmak isteyen vatandaşlar, başarılı olamıyor.

Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen polisler, KOAH hastası olan Mehmet Otur'un ellerini kelepçeleyip H.U. ve şoför S.S. ile birlikte polis merkezine götürdü. Tarafların birbirinden şikayetçi olması üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kafası ve vücuduna ciddi darbeler alan Otur, doktor raporu aldı. Belediye Başkanı’nın koruma polisi ve şoförü hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı. 

BELEDİYE: ŞAHSA YÖNELİK ŞİDDET UYGULANMAMIŞTIR

Uşak Belediyesi yaşanan olayla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belediye Başkanımız Sayın Nurullah Cahan 27.07.2017 tarihinde bir düğün törenine katılmıştır. Başkanımız düğünden çıktıktan sonra saat 22.00 sularında makam şoförü ile koruma polisine “Siz araçla geçin, ben yaya olarak İsmetpaşa Caddesi’ndeki Tiritoğlu Parkı’na geçeceğim’ diyerek yaya olarak Annaç Sokak’tan İsmetpaşa Caddesi’ne geçmiştir. Bu sırada Başkanımıza araçta bulunan belediye görevlisi bir personelimiz eşlik etmiştir. Bu sırada makam aracında bulunan koruma polisi ve şoförün duyacağı şekilde bir tekel bayinin sahibi olan Mehmet Otur isimli şahıs, Başkan Nurullah Cahan’ın arkasından ağıza alınmayacak küfürler savurmuştur. Emniyet Koruma Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ve Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın korumalığını üstlenen görevli polis memuru; hakaretler yağdıran Mehmet Otur isimli şahsın yanına giderek sözlü bir şekilde uyarmıştır. Ancak şahıs, hem belediye başkanımıza hem de polis memuruna küfürler etmeye devam ettiği gibi eline aldığı demir sopa ile polis memuruna saldırmıştır. Bu saldırı sonucunda görevli memur sağ bacak, omuz ve sağ kolundan yaralanmıştır. Şahsın fiziksel müdahalelerini engellemek için görevli memur, şahsı yere yatırmak zorunda kalmıştır. Bu sırada şahsa yönelik herhangi bir şiddet uygulamamış ve çağırılan polis aracı gelene kadar kaçması engellenerek görevli polislere şahıs teslim edilmiştir. Çağırılan polis aracının gelmesi üzerine şahıs, emniyet güçlerince kelepçelenerek emniyete götürülmüştür. Bu esnada şahıs, tehditlere ve küfürlere devam etmiştir."

AÇIĞA ALINDILAR

Uşak Valiliği İl Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden bugün yapılan yazılı açıklamada, polisle şoförün açığa alındığı duyuruldu. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"İslice Mahallesi Adaş Sokak No 9/a'da faaliyet gösteren işyerinde, işyeri sahibi Mehmet Otur ile Uşak Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru H.U. ve UTAŞ şirketinde görevli makam şoförü S.S. arasında bir tartışma meydana geldiği; neticesinde şahısların birbirlerini darp ettikleri ve karşılıklı hakarette bulundukları anlaşılmıştır. Şahıslar birlerinden karşılıklı şikayetçi olmaları üzerine haklarında savcı talimatıyla adli soruşturma ve Valilik makamınca idari soruşturma başlatılmış olup, soruşturmanın selameti açısından polis memuru ve şoför açığa alınmıştır. Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma halen devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."(DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mermer işçisinin ayağı üretim bandına sıkıştı

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da ırkçılar "feminizme karşı mücadele" kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa