Gökçek, asbesti bildirmeden yıkmış

Ankara BB'nin asbestli  Havagazı Fabrikası'nın yıkımına  iş bildirimi ve iş planları raporunu bildirmeden başladığını resmi makamlarca da onaylandı.

28 Temmuz 2017 15:23
Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, asbestli  Havagazı Fabrikası'nın yıkımına  iş bildirimi ve iş planları raporunu bildirmeden başladığı, CHP Milletvekili Murat Emir'in Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne yaptığı bilgi edinme başvurusu sonucunda resmi makamlarca da onaylanmış oldu. 

Asbestle ilgili yıkım işlerinde yönetmelik gereği, sorumlu kurumun, yıkıma başlamadan önce güvenlik önlemlerini içeren iş planlarını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmesi gerekiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, asbestli Hava Gazı Fabrikasının yıkımına 25 Şubat 2017 tarihinde  güvenlik önlemlerini içeren iş planlarını bakanlığa bildirmeden başlamıştı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek durumu inkar ederken, kendini facebook hesabından yayınladığı iş bildirimi ve iş planları raporuyla yalanlamıştı. Gökçek'in 2 Mart tarihinde yayınladığı raporlarda yıkıma başlandıktan sonra gerekli bildirimlerin yapıldığı ortaya çıkmıştı. 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in,  Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden bilgi edinme yoluyla yaptığımız talebe gelen yanıtla asbestli yıkımın bakanlığa bildirilmeden gerçekleştiği resmi makamlarca da onaylanmış oldu. Kendisine gelen yanıtı aktaran Emir, “Bu büyük yalan balonu 21 Temmuz 2017 tarihinde patladı. Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden bilgi edinme yoluyla yaptığımız talebe gelen yanıtta bize bir iş planı iletildi. Büyükşehir Belediyesi, yıkım başladıktan iki gün sonra, yani 27 Şubat 2017 tarihinde iletmiş” dedi.  

NUMUNELER DE YALANLADI

Emir, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in asbestli binada yıkım yaptığının ortaya çıkması üzerine bu kez çevreye asbest yayılmadığı iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün, 28 Şubat 2017 tarihli numuneler üzerinde yaptığı ve 7 Mart 2017 tarihinde açıkladığı analizlerde, çevreye asbestin yayıldığı kaydedildi” diye vurguladı. (Ankara/ EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bekir İrtegün'e 'ByLock' gözaltısı

SONRAKİ HABER

Gentes işçileri: Ücretlerimizin gasbedilmesinde Cezayir devleti de sorumlu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa