Yasakçı vali hızını alamadı, vekilleri suçladı

Yasakçı vali hızını alamadı, vekilleri suçladı

Diyarbakır’da 14 Temmuz’da yapılmak istenen ancak valiliğin yasak kararının ardından polisin milletvekilleri ve halka sert saldırısına sahne olan mitingle ilgili Akşam gazetesine konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, polisin saldırdığı milletvekilleri için ‘mitingde ne işleri var’ dedi. Vali polisin ‘orantılı güç kullandı

“Vali olarak yetkimi kullandım ve izin vermedim” diyen vali adeta vekillerin darp edilmesini onaylayan ifadeler kullandı. “Milletvekillerinin eylemde ne işi var? Pervin Buldan için tabii ki üzüldüm” diyen vali, “Olaydan sonra da hedef gösterildim diyor. Böyle bir şey olamaz. Kendisine geçmiş olsun diyorum, ama yasak kararına rağmen milletvekilinin orda ne işi var? Milletvekillerini ibretle izliyorum. BDP’li vekiller, eylemci mi, milletvekili mi anlayamadım” dedi. Buldan’ın ayağına gaz bombası kapsülü isabet ettiği açık olmasına rağmen, “Sayın Buldan’ın ayağına tam olarak ne isabet ettiğini bilmiyoruz. Taş da gelmiş olabilir veya seken bir gaz bombası kapsülü de” diyen vali, “Bu ihtimalleri inceliyoruz. Olayın nasıl olduğunu araştırıyoruz. Görüntüler izlenip, gereken yapılacaktır” dedi.

Diyarbakır’da 18 Mart’taki Newroz kutlamalarına yapılan sert müdahale hâlâ hafızalardayken, “Nevruz’da da gösterilere izin vermedik. Yasağa rağmen ‘yapacağız’ dediler. Biz de olayların büyümemesi için esnek davrandık. Halkın meydana girmesine müdahale etmedik” diyen Vali, “BDP’liler bir yıldır hiçbir etkinliğe izin verilmediğini söylüyorlar. Bu doğru değil. Ama kalkıp, ‘1 milyon kişiyle basın açıklaması yapacağız’ derlerse, tabii ki izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

Mitingden önce ‘izin versek mi vermesek mi’ diye çok düşündüğünü söyleyen Vali Toprak, “Mitinge izin vermeme kararı yanlış diyorlarsa, o karar Diyarbakır Valisi olarak tamamen bana aittir” dedi. Valinin adeta bir seçilmiş gibi, “Ben 1 milyon 600 bin insanı temsil ediyorum” sözleri ve halka bir gün boyunca yapılan işkenceye rağmen, “Vatandaşlarımızın canı kendi canımızdan azizdir” sözleri de dikkat çekti.

VATANDAŞ KENDİNİ DÖVMÜŞ!

Valinin polisi savunurken sarfettiği sözler ise ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti. “MOBESE kameralarını da televizyon görüntülerini de izliyorum. Görüyorum ki  gösterici kendini yere atıyor, su sıkılınca gelip altına giriyor. İzin verilmeyen mitingden sonra ‘taş yedim, ayağımdan vuruldum, polis şiddeti var’ diyorlar” şeklinde konuşan vali, “Senin ne işin var ağzı, yüzü sarılı insanların olduğu mitingde? Her şeye rağmen polisimiz, emniyet güçlerimiz olaylarda soğukkanlı davranmışlardır. Polis, orantılı güç kullanmıştır” dedikten sonra ekledi; “Buradan emniyetimize teşekkür ederim.”
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net