28 Temmuz 2017 14:47

KESK: TİS için 1 Ağustos’ta bakanlık önünde olacağız

KESK Ankara Şubeler Platformu SGK binası önünde toplu sözleşme taleplerini dile getirdi. 1 Ağustos’ta bakanlık önüne çağrı yaptı.

Paylaş

KESK Ankara Şubeler Platformu SGK binası önünde yaptığı basın açıklamasında toplu sözleşme taleplerini dile getirdi. 

“Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz” sloganları atılan açıklamada konuşan İsmail Kaygusuz, “Kapsamından tarafların belirlenmesine, grev hakkımızın yasl güvence altın alınmamasından uyuşmazlık durumunda devreye girecek olan Hakem Kurulunun yapısına kadar onlarca temel sorunu bulunan gerçek-evrensel bir toplu sözleşme yapısına uzak olan mevcut sistemin üzerine bugün bir de OHAL-KHK gölgesi düşmüştür” dedi. 

Bugüne kadar KESK bağlı sendika üyesi 4 bin 6 kişinin sorgusuz, sualsiz ihraç edildiğini belirten Kaygusuz, öncelikli taleplerinin OHAL'in derhal kaldırılarak KHK'ların iptal edilmesi olduğunu dile getirdi. 

KESK’İN TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Çalışanları bölen, iş ve ücret günvencesini tehdit eden her türlü istihdam biçiminin kaldırılması gerektiğini belirten Kaygusuz, “Esnek, kuralsız performansa göre çalaışma ve ücretlendirilmeye son verilsin. Herkese parasız, eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve anadilinde kamu hizmeti verilsin. En düşük maaş alan kamu emekçisinin maşının kira yakıt, çocukve aile yardımı hariç 3 bin 450'ye çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm ek  ödemeler emekliliğe ve emeklilik aylığına yansıtılsın. Halkın iradeleri ile işbaşına gelen yerel yönetimlerdeki kayyum atamalarına son verilsin” diye konuştu. 

'1 AĞUSTOS’TA BAKANLIK ÖNÜNDEYİZ'

Açıklamadan sonra konuşan KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen de, KHK’lerin emekçilerin başında sallanan kılıç olduğunu tekrar ifade ederek, bu karanlık ortamı artık yok etmek istediklerini söyledi. OHAL devam ettiği sürece kamu emekçilerinin güvencesiz olduğunu kaydeden Gezen, daha laik ve demokratik bir ülke için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. 

İnsanca yaşam için mücadele etmeye devam edeceklerini yineleyen Gezen, “Herkes için iş güvencesi herkes için adalet istiyoruz” dedi. Gezen son olarak 1 Ağustos’ta saat 12.00’da Çalışma Bakanlığı önünde olacaklarını duyurarak, tüm emekçileri de destek vermeye çağırdı.(Ankara/EVRENSEL)


KESK İZMİR ŞUBELER PLATFORMU: SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ

KESK İzmir Şubeler Platformu, 1 Ağustos’ta başlayacak, 3 milyon kamu emekçisini, 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren 4. dönem toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili basın açıklamasını yaptı.

Konak İZSU binası önünde bir araya gelen KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, “İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız” pankartı açarak, “İnsanca bir yaşam istiyoruz”, “Hükümetin memuru olmayacağız”, “Sefalete teslim olmayacağız” sloganlarını attı. Kamu emekçileri ayrıca “OHAL kaldırılmalıdır”, “Eşit işe eşit ücret”, “Varlık Fonu kaldırılsın” ve “Ücretsiz kreşler açılmalıdır” yazan dövizler taşıdı.

KESK İzmir Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan Dönem Sözcüsü ve BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, TİS görüşmelerinin OHAL’in gölgesinde başladığını belirterek OHAL’in olduğu bir ortamda gerçek bir toplu sözleşmenin mümkün olmadığını vurguladı ve OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istedi. 

Hükümetin iş güvencesini OHAL ile fiili olarak ortadan kaldırdığını da ekleyen Güven, kamu emekçilerinin güvencesiz, esnek, performansa dayalı bir sistemle hükümete biat eden kapı kullarına dönüştürülmek istendiğini ekledi. Güven, iş güvencesinin kamu hizmetinin sürmesinin de güvencesi olduğunu belirtti. 

15 YILDA YÜZDE 50’LİK KAYIP

Kamu emekçilerin son 15 yılda yüzde 50’lik bir kayba uğradığını da ifade eden Güven “Bu kaybın karşılanmadığı hiçbir artış oranı kamu emekçilerinin alın terinin ve emeğinin karşılığı olmayacaktır. Bunun için 3 bin 450 TL olarak belirlediğimiz kamu emekçilerinin asgari temel ücretine 2018 yılı için aylık olarak 427 TL kira yardımı, 350 TL eş/aile yardımı, 350 TL çocuk yardımı, iki ikramiye, ulaşım için aylık abonman ve yemek ücreti verilmeyen kamu emekçilerin 335 TL yemek ücreti istiyoruz” dedi.

İş güvencesini OHAL ile ortadan kaldıran AKP İktidarının toplu sözleşme sürecinde Memur-Sen ile birlikte hareket ederek kamu emekçilerini kandırmaya çalıştığını dile getiren Güven, “Başta iş güvencemiz için, ihraçların işe iadesi ve OHAL’in kaldırılması için işyerleri önünde emekçilerin TİS masalarını açıyoruz. İş güvencemiz yoksa anlaşma da yok. Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz. Geleceğimize sahip çıkmak için KESK’te örgütlenelim, mücadeleyi yükseltelim” dedi.

Açıklamanın ardından açılan TİS masasında KESK’in bildirileri dağıtıldı. (İzmir/EVRENSEL)
 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Abdullah Gül: Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...