Baro’dan müftülük nikahına karşı açıklama

Baro’dan müftülük nikahına karşı açıklama

İzmir Barosu, müfredat değişikliği ve müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilmesine dair Yasa Tasarısı hakkında basın açıklaması yaptı.

İzmir Barosu, müfredatta değişiklik yapılması ve müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilmesine dair hazırlanan Yasa Tasarısı hakkında görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Basın açıklamasında konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesinin Cumhuriyet’in Anayasal niteliklerini görmezden gelmeye yönelik bir uygulama olduğunu belirterek, kamuoyunda ciddi endişeye yol açtığını söyledi. 

Özcan, söz konusu kanun tasarısı ile sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların nüfus müdürlüklerine doğum bildirimlerinin sözlü beyanla yapılma imkanı getirdiğini de hatırlattı.  Özcan, “Bu düzenleme, hangi din ve inanca sahip olursa olsun Anayasamızın en önemli kuralı olan yurttaşların eşitliği, laik ve tek hukukun herkese uygulanacağı ilkelerinden de vazgeçmek anlamına gelmektedir” dedi.

Çağdaş, laik ve bilimin ışığında bir eğitimden yana olduklarını vurgulayan Özcan, müfredatta yapılan değişikliklerle her geçen gün bu ilkelerden uzaklaşıldığını belirtti. Özcan, “İzmir Barosu Başkanlığı olarak bu gerçekleri ve duyduğumuz derin kaygıyı toplumun tüm kesimlerinin dikkatine sunuyor, siyasal iktidarı toplumu ayrıştıran bu uygulama ve yasa çalışmalarına son vermeye davet ediyoruz” dedi.

KADIN VE ÇOCUK HAKLARI YÖNÜNDEN ÇOK SAKINCALI

Basın açıklamasına katılan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan ise getirilmek istenen değişikliğin laiklik ilkesini çiğnemek anlamına geldiğini belirtti. Erarslan, “Ayrıca kadının soyadı ile getirilen düzenleme kadının kimlik sorununu kökleştirecek şekilde Anayasa ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesini ihlal etmektedir. Yapılmak istenen değişiklikte çocuk hakları ihlallerine yol açacak problemler bulunmaktadır” dedi. Erarslan, yasanın toplumsal barışı da bozacağını söyleyerek, “Sivil toplum olarak parti gözetmeksizin bütün kadın ve erkek milletvekillerinden bu yasa tasarısına karşı çıkmaları için destek istemekteyiz” dedi.(İzmir/EVRENSEL)
 

 

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. alev koyaş 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    İmamlara Belediye nikahının şartları uygulandığı takdirde iki eşlilik, yasadışı imam nikahı ortadan kalkacak. Kiliseler nikah kıyıyor, rahipler evlendiriyorda imam niye evlendirmesin?Önemli olan tüm yasal prosedürlere uygun imam nikahı kıyılması kadın hakları savunucuları için tek savunulacak şey.. Şuan yasadışı kıyılan İmam nikahını yasal hukuksal düzleme çekmeye nasıl karşı çıktığımıza , ezbere karşı çıkmadığımıza emin olalım çünkü bu nikah kıyılıyor. Seçim nikah yapacak çifte kalmış; belediye imam Alevilerde dede seçer ;) seçsinler. Tabii ki geleneksel baskı var bırakın olsun, laik maskeler düşsün, yüzleşin

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.