28 Temmuz 2017 13:29

Şişli Belediyesi işçisi adalet istiyor

Kent-Yol AŞ firmasına bağlı olarak Şişli Belediyesi bünyesinde çalışan işçi Evrensel'e yazdığı mektupla adalet istedi.

Paylaş

Kent-Yol işçisi

Merhaba ben Kent-Yol AŞ firmasına bağlı olarak Şişli Belediyesi bünyesinde çalışmaktayım.  Şirket hisselerinin büyük çoğunluğunun belediyeye ait olduğu bu firma, 19 yıldır faaliyetini sürdürmekte. Belediye yönetimi bu dönem Kent-Yol’un parası olmadığı gerekçesiyle ihaleye giremeyeceğini, ihaleyi taşeron bir firmanın alacağını söyledi. İşçiler olarak taşeron sistemi kabul etmediğimizi söyledik. İhaleyi Kent-Yol’un almasını istediğimizi söyledik ve olumsuz cevap alınca direniş başlattık.

Kent-Yol firması bizim için önemlidir. Çünkü belediyeye aittir ve her zaman muhatabımız belediyedir. Her ne kadar belediye yönetimi, “Hiçbir hak gasbınız yaşanmayacak, kimse işten çıkarılmayacak” dese de biz buna inanmıyoruz. Taşeron firma bizim kazanılmış haklarımızı; toplu sözleşmemizi, sendikal örgütlülüğümüzü elimizden alabilir. 3 ay önce ihale olmuştu. Yönetim para olmadığı gerekçesiyle ihaleye girmemişti. İhaleyi “Temay” isimli AKP’li belediyelerde iş yapan bir firma almıştı. Bunu duyunca sendikanın çağrısıyla eylem başlattık ve belediye yönetimi ihaleyi iptal etti. Belediye Başkanı Hayri İnönü işçilere ihaleyi Kent-Yol’un alacağı sözünü verdi ve eylem sonlandı. Ama Hayri İnönü kararından vazgeçti ve biz tekrar sokaklara döküldük.

Birçok arkadaşımız iş güvencelerine inanıp kredi çekti, borçlandı, ev aldı. Bugün bu güvencemiz kaldırılmak isteniyor. Belediye yönetimi haftalardır bizleri oyalıyor. “Sizler pankartları kaldırın işinize dönün uzlaşacağız, konuşacağız” diyor ama bir sonuç yok. Geçen günlerde sendikamız CHP İl Başkanı Cemal Canpolat ve CHP’li vekillerle görüştü. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bile bu durumdan haberdar olduğu söylendi. Biz işçilere partinin işçiden yana olduğu söylendi ama yine de olumlu sonuç alınamadı. Biz de bunun üzerine sendikamız Genel-İş’in çağrısıyla iş bırakma eylemleri başlattık. Belediye yönetime işçiye gözdağı vermek için eyleme katılanların hakkında tutanak tuttuklarını el atından herkese duyurdu. Bütün müdürler arandı ve hiçbir personelin eyleme katılmaması ve gidenlerin engellenmesi gerektiğini söyledi. Bizlerin üzerinde baskı yaratmaya çalıştılar. Belediyenin önü TOMA ve çevik kuvvet polisleriyle kuşatıldı ve işçiye gözdağı vermeye çalıştılar. Adalet için birlikte yürüdüğümüz bir partinin belediyesi bizi polisle baskısıyla karşı karşıya getirdi. İşçiler Ankara’dan İstanbul’a taşerona karşı adalet için Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yağmur çamur demeden birlikte yürüdüler.

Şu an Şişli Belediyesi işçileri de taşeron tehlikesiyle karşı karşıya. Bu tehlikeye karşı biz işçiler gücümüzü gösterdik ve geceden itibaren çöp toplamadık, belediye tam anlamıyla vatandaşa hizmet veremedi. Basında da geniş yer aldık. Ama bazı yandaş basın diye tabir edeceğimiz haber kanalları sadece Şişli’nin çöp dolu sokaklarından, vatandaş şikayetlerinden bahsetti. Halbuki bu çöplerinin toplanmamasının nedeni neydi, bu işçilerin talepleri neler, bunları hiç dile getirmeden magazin haberciği tarzında haberler yaptılar. İhalenin olduğu gün yine müthiş bir polis ablukası vardı. Belediyeye giriş çıkışlar yasaklanmıştı. Belediyenin içi adeta bir polis karakoluna dönüştürülmüştü. Asansörler çalışmıyor personel tedirgin bir şekilde odalarında bekliyorlardı. Bu baskı altında ihale gerçekleşti ve ihaleyi 3 ortaklı bir firma aldı. Bunun üzerine sendikamız çağrısıyla 25 kişilik bir grup ile Ankara’ya ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatma kararı aldık. Bir gün sonra sabah saat 10’da yürüyüşe başlanacaktı. Ama CHP’nin genel merkezinden bir çağrı geldi ve DİSK Genel-İş temsilcileri ve Belediye Başkanı Hayri İnönü Ankara’ya toplantıya çağrıldı. Toplantıdan aldığımız haberlere göre toplantı salı günü konunun çözümü için tekrar toplanacak ve bir karara bağlanacak. Hayri İnönü CHP’ye çözümle geleceğini söylemiş. Sendikamız da vatandaşların zarar görmemesi için grevi askıya aldı. Ama sonuç olumsuz olduğu takdirde bizler Adalet Yürüyüşü’ne start vereceğiz. Taşerona karşı adalet istemeye devam edeceğiz.

ÖNCEKİ HABER

Gürsucu: İstanbul ranta kurban ediliyor

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa