Denizli’de belediyenin ağaç sökme ısrarı

AKP’li Denizli Belediyesi dün engellenen ağaç sökme işini bugün mahalle halkının engelleme çalışmalarına rağmen tekrar başlattı.

28 Temmuz 2017 09:58
Paylaş

Denizli'de AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin  sürdürdüğü üst yapı çalışmaları kapsamında,  Ulus Caddesi yenileme çalışmaları sırasındayaklaşık 200 Çam ağacı geçtiğimiz günlerde usulsüz bir şekilde yerlerinden sökülmüştü. Sökme işlemine ve sökülen ağaçların belediye yetkilileri tarafından akıbetinin gizlenmesine karşı tepkiler büyüyor. 

CHP İlçe Başkanı söküm işlemlerinin yapıldığı mahalleye gelerek, söküme karşı duranlara destek olurken, Park bahçeler Genel Müdürü’nün gelmesi bekleniyor.

Pamukkale Üniversitesi’nden DOHAYKOT, CHP Gençlik Kolları, UNİKAMP ve EMEP gibi yaşam alanı savunucuları ve partiler ağaçların sökülmesine karşı çağrı yaptı.

Yaşam alanı savunucuları ve mahalle halkının ağaç katliamını engelleme çabalarına rağmen belediye ağaç sökümüne tekrar başladı.

20-30 yaş arasındaki bir çok ağacın sökülmesi ile ilgili CHP Denizli İl Örgütü basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına CHP Denizli milletvekili Kazım Arslan, CHP Merkezefendi ve Pamukkale ilçe başkanları, CHP Denizli il başkanı Teoman Sancar katıldı. Mahalle sakinleri ve üniversiteli gençler destek gösterdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Teoman Sancar, “Yeşil katliamının arttığı bugünlerde 1 milyon insanın yaşadığı Denizli'de, tamamlayabildiklerini ne alt yapıları ne de üst yapıları var. Bu ağaçları köklemeden yol yapamıyor musunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Sancar açıklamasının devamında “Denizli halkı sizin ağaç katliamınız asla müsaade etmeyecektir. Bu ağaçları kökleyerek yeşil cinayeti yapmaktasınız. Sayın Zolan, memleketin kalan beş aracına göz diktiyseniz, o kalan ağaçları size talan ettirmeyeceğiz” dedi.
Sancar makamların gelip geçici, verilen zararın kalıcı olduğunu altını çizerken “Yeşil katliamını durdurun. Yeşili sökmeye değil, dikmeye çalışın; yok etmeye değil, var etmeye çalışın. Çünkü sizin asli göreviniz bu” ifadelerini kullandı.

'AĞAÇLARIMIZDAN ELİNİ ÇEK'

“Yeşil Katliamına Hayır”, “Ağaçlarımızdan Ellerini Çek” yazılı dövizler ve Ulus Caddesi’nin ağaçlar sökülmeden önceki fotoğraflarını bulunduran grup içerisinden bir öğrenci söz alarak “Biz İki gündür burada nöbet halindeyiz. Yetkililerle sürekli konuşuyoruz. Çamlık ve Tokat Caddesi'nde bu katliamın devam edeceği söyleniyor. Bu projenin ne olduğunu bilmek istiyoruz. Proje şeffaf bir şekilde bizlere de aktarırsın. Proje nedir, hangi semtleri kapsıyor, nereye kadar devam edecek, bunları bilmek istiyoruz. Hiçbir şeyi bize açıklanmıyor. Projenin içeriği burada yaşayanlar olarak bizlere aktarılmalıdır. Özellikle CHP'li belediye meclis üyelerine buradan çağrı yapıyoruz. Bu projeyi halka açıklatsınlar.” dedi. Söz alan öğrenci bu durumun Meclise taşınıp taşınmayacağını sordu. 

'BU YEŞİLİ KATLETMEKTİR'

Son olarak CHP Denizli milletvekili Kazım Arslan "Bu caddeler, bu sokaklar elbette belediyenin ancak öncelikle bu cadde burada oturan insanlarındır. Geçmişe baktığımızda bu caddenin yeşile boyalı olduğunu görüyoruz. Şimdiki düzenlemede hepsi kaldırılmış yok edilmiş durumda. Böyle bir belediyecilik anlayışı olamaz. Bu belediyecilik değil yeşil katletmektir, halkı küçümsemektir. Mahalle sakinlerini yok saymak demektir. Kendisini kınıyorum ve bu uygulamalardan vazgeçmesi istiyorum" dedi.


  •  

Dün AKP'li Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yol çalışması adı altında Ulus Cadddesi’ndeki çam ağaçları sökülmeye başlanmıştı. Çamlaraltı Mahallesi sakinlerinin karşı çıkması üzerine çalışma durdurulmuştu. (Denizli/EVRENSEL) 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 28 Temmuz 2017 Cuma

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa