28 Temmuz 2017 08:53

Suudi Arabistan: Mekke'yi hedef alan füzeyi düşürdük 

Suudi Arabistan, Yemen'de Husiler tarafından fırlatılan ve Mekke'yi hedef alan bir balistik füzeyi düşürdüğünü iddia etti

Paylaş

BBC Türkçe’nin haberine göre, Suudi Arabistan, Yemen'de Husiler tarafından fırlatılan ve Mekke'yi hedef alan bir balistik füzeyi düşürdüğünü iddia etti. Füzenin Mekke'nin yaklaşık 70 kilometre güneyinde düşürüldüğü duyuruldu

Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada füze saldırısının, "Hac faaliyetlerini aksatmaya yönelik çaresiz bir girişim" olduğu öne sürüldü.

Ülkelerinde koalisyon güçleri ile savaşan Şii Husiler ise füzenin Mekke yakınlarındaki Taif kentinde bulunan Kral Fahd Askeri Hava Üssünü hedef aldığını duyurdu.

Husiler ayrıca "Volkan 1" adlı balistik füzelerle birden fazla füze saldırısı düzenlediklerini ve füzelerin hedeflerini başarıyla vurduklarını iddia etti.

Husiler daha önce de Yemen-Suudi Arabistan sınırında füze saldırıları düzenlemişlerdi. Suudi Arabistan Ekim ayında da Yemen'den fırlatılan bir füzeyi düşürmüştü.

Ancak bu saldırılardan hiçbiri Hac zamanı öncesi değildi. Bu yıl Hac için yaklaşık 2 milyon Müslümanın Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Husilerin Ocak 2015'te başkent Sana'yı ele geçirmesinin ardından Suudi Arabistan'a kaçmıştı.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015'te Hadi'ye destek için bu ülkedeki iç savaşa müdahil olmuşlar, önce hava saldırıları sonra da kara harekatı düzenlemişlerdi.

Husileri eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçlerin desteklediği de öne sürülüyor.

YEMEN'DE 7 MİLYON KİŞİ AÇLIK SINIRINDA

Birleşmiş Milletler verilerine göre koalisyonun hava saldırıları ve çatışmalar sonucu sonucu Yemen'de 8 bin 160'dan fazla kişi öldü, 46 bin 300 kişi de yaralandı.

Yardım kuruluşları Yemen'de 7 milyon insanın açlık sınırında olduklarını söylüyor.

Ülkede son kolera salgını sonucu 2 bine yakın kişi öldü.

Salgın yüz binlerce kişiyi etkilerken, Yemen'deki bazı doktorlar yarım milyon çocuğun çok kötü beslendiği ülkenin "geleceğini kaybetme" tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'den 'Cumhuriyet' açıklaması: Gazeteciler serbest kalmalı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa